8 S 'tjs 10 Hof en dorp De boerennederzetting en de grafelijke hof zijn de twee kernen waaruit Den Haag is ontstaan. Ze waren onderling nauw met elkaar verbonden en groeiden steeds meer aan elkaar vast, maar het bleven twee gescheiden werelden. In het dorp woonden de gewone Hagenaars in kleine huizen aan smalle straten, terwijl in de omgeving van het Binnenhof, aan de Vijverberg, het Buitenhof en het andere werkstakingen boekten de vollers weliswaar enig succes, maar aan het begin van de zestiende eeuw viel er weinig meer te eisen. In heel Holland ging het economisch slecht en ook de Haagse lakennijverheid had zijn beste tijd gehad. De arbeiders en arbeidsters werden bij honderden ontslagen en Den Haag verviel tot ’eene der miserabelste plaetsen welcke de koniclyke Majesteyt heeft in den lande van Hollant’. Lange Voorhout adellijke hovelingen en hoge bestuursambtenaren hun grote, statige huizen lieten bouwen. De gewone Hagenaars gingen naar de Sint Jacobskerk, de graaf en zijn gevolg bezochten de Hofkapel. De scheiding was echter nog verder doorgevoerd. De bestuurders van Den Haag hadden het alleen in het dorp voor het zeggen, op het Binnenhof en omgeving heerste de regering van Holland. Zelfs wanneer een ’Suppoost van den Hove’ buiten het eigenlijke hofgebied woonde, had de Haagse magistraat in feite niets over hem te vertellen. Deze merkwaardige rechtsverdeling had tal van onduidelijke kanten en leidde niet zelden tot hooglopende ruzies. Als bijvoorbeeld een Suppoost van den Hove een Hagenaar iets had misdaan op Haags grondgebied, meende zowel de Haagse magistraat als het Hof van Holland als enige bevoegd te zijn de rechtszaak te behandelen. Om dit soort conflicten te vermijden, werd in 1587 B B iWB! imi Daarnaast: Omstreeks 1691 tekende Jan van Cal! vanaf de Lange Vijverberg de bebouwing van het Binnenhof aan de Hofvijver. Links zien we hel Mauritshuis en daarnaast achtereenvolgens het 'ministerstorentjehet hoge dak van de Ridderzaal, de Hofkapel en het gebouw van de Staten van Holland (GA). Links: Een door de Hagenaars bijzonder geliefd spektakel waren de water-steekspelen op de Hofvijver. Op dit schilderij uit 1625 zien we hoe het daarbij toeging. Elk der deelnemers stond op de achterplecht van een grote roeiboot en moest zijn tegenstander met een houten, afgestompte lans in hel water zien te stoten (HGM). Linksboven: Ook builen het eigenlijke hofgebied stonden kapitale panden, zoals aan het Hoge Westeinde. waarin het Huis van Assendelft een bekend adellijk geslacht woonde. In 1677 kocht de Spaanse gezant, in die tijd een van de belangrijkste ambassadeurs bij de Staten, het pand om er zijn ambassade in te huisvesten. Het 'Hof van Spanjewerd in 1730 afgebeeld door J. C. Philips (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 10