ra? if iné - OSfc 11 de ’Sociëteit der Hooge Collegiën en van den Haghe’ opgericht, waarin beide partijen zitting hadden. Dorp of stad In de tweede helft van de vijftiende eeuw had het ’dorp van der Hage’ al een duidelijk stedelijke allure gekregen. Er was een bloeiende textielnijverheid en op de Haagse markten werden produkten uit de wijde omgeving verhandeld. En net als bijvoorbeeld de steden Amsterdam, Leiden en Delft werd Den Haag bestuurd door schepenen en een vroedschap. Kortom, Den Haag onderscheidde zich in weinig opzichten van andere steden, maar hoe vreemd het ook moge klinken, het dorp heeft nooit officieel stadsrechten gekregen. Herhaaldelijk hebben de Haagse bestuurders geprobeerd om als stad erkend te worden. Daarmee zou Den Haag namelijk ook het Het is heel goed mogelijk dat de andere steden er weinig voor voelden een deel van hun macht aan Den Haag af te staan. En ongetwijfeld wilden de Staten van Holland, die in Den Haag zetelden, daar liever hun invloed niet verliezen. Zij benoemden immers de baljuw, die de machtigste man in de Haagse magistraat was. Intussen moesten de Hagenaars wel meebetalen aan allerlei landsbelastingen. En doorgaans evenveel als de andere steden. In 1811, toen Nederland was ingelijfd bij het Franse keizerrijk kregen de Hagenaars eindelijk recht krijgen zitting te nemen in de Staten van Holland. In dit regeringscollege van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden waren alle andere steden wel vertegenwoordigd. Maar de beslissing werd telkens uitgesteld tot een volgende vergadering en tenslotte op de lange baan geschoven. ff® tVM ffl MR J r’ d u. «4 -I. J1 Daaronder de Groenmarkt omstreeks 1850 op een tekening van C.J. Behr. Rechts staat de monumentale vleeshal en boven alles uit torent de spits van de Grote Kerk (GA). Hierboven de Groenmarkt op een ets uit omstreeks 1718. De Groenmarkt is hel oudste marktplein van Den Haag. De naam geeft al aan dat er vooral groenten werden verkocht. In de voormalige kapel van het Sint Nicolaasgasthuis - links achter de kraampjes - was de vleeshal gevestigd GA). Rechts daarvan: Op veel plaatsen in de oude binnenstad werden markten gehouden, maar de grootste markt was op de Prinsegracht. Toen deze foto omstreeks 1900 werd genomen, was de Prinsegracht al gedempt (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 11