wil MS Een stad zonder muren 12 hun zin. Keizer Napoleon, die in dat jaareen bezoek aan Den Haag bracht, verhief het dorp tot ’Bonne ville de l’Empire’. Maar echt gelukkig waren de Hagenaars niet met deze late erkenning, want meer dan een eretitel was het niet. Den Haag onderscheidde zich op nog een punt van andere steden. Het had geen verdedigingswerken. Steden hadden zich doorgaans omringd met aarden wallen of muren met daaromheen nog een brede gracht om ongenode gasten buiten de stad te kunnen houden. Den Haag was een open stad, waar iedereen ongehinderd binnen kon lopen. Dat deed dan ook in 1528 de beruchte Gelderse legeraanvoerder Maarten van Rossum, die met een bende soldaten het platteland afstroopte en een spoor van vernieling en rokende puinhopen door het land trok. Slechts door veel geld op tafel te leggen, konden de Hagenaars voorkomen dat hun stad geplunderd en in brand gestoken werd. Nog geen vijftig jaar later, kort na het uitbreken van de Tachtigjarige Oorlog, moesten de Hagenaars opnieuw ervaren hoe noodlottig het gemis van verdedigingswerken was. Dit keer waren het de watergeuzen die, na Den Briel op de Spanjaarden te hebben veroverd, Den Haag binnentrokken. Nauwelijks hadden de watergeuzen hun hielen gelicht, of de Spanjaarden, die het beleg voor Leiden hadden geslagen, maakten zich meester van de stad om er een deel van hun troepen te legeren. De regeringscolleges en de aanzienlijke Hagenaars waren de stad tijdig ontvlucht. De bewoners die gebleven waren, kregen het hard te verduren, want het soldatenvolk was allerminst zachtzinnig en hield danig huis in de stad. Toen na het ontzet van Leiden in 1574 de laatste troepen uit Den Haag waren vertrokken, bood de stad een treurige aanblik. Van de ’veele w- Prins Maurits liet Den Haag omgeven door singelgrachten. die tussen 1613 en 1619 werden gegraven. Deze kaart uit 1603 laat zien dat de singels slechts een onderdeel waren van een veel groter plan om Den Haag van echte ver de digi ngs werken te voorzien (GA). Daarnaast: De Uilenbomen, die vroeger Zuid Oost Binnensingel heette, maakte deel uit van de grachtengordel rond Den Haag. Bij de brug mondde de Nieuwe Haven in de singelgracht uit. Rond de eeuwwisseling, toen deze foto werd genomen, voer er nog een pontje naar de Boomsluiterskade (GA). Links: In 1528 kon de beruchte Maarten van Rossum met zijn legertje nog ongehinderd Den Haag binnenvallen. Er werden hier en daar wel vernielingen aangericht, maar door een grote afkoopsom te betalen, konden de Hagenaars voorkomen dal hun stad massaal geplunderd werd. Deze prent uit omstreeks 1750 geeft dan ook een erg overdreven beeld van de gebeurtenis (GA). - -

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 12