K Een diplomatiek dilemma Het Voorhout was trouwens niet alleen geliefd als woonplaats. Hagenaars uit de betere standen maakten er ook graag een wandeling of een rijtoer. havenarbeiders en turfdragers met hun gezinnen. Aan de westzijde van de stad werd in 1640 de Prinsegracht gegraven. Aan deze gracht kwamen grote en voorname huizen te staan, maar de Prinsegracht heeft toch nooit de allure gekregen die ervan verwacht was. Vermoedelijk werden welgestelde Hagenaars afgeschrikt door het rumoer en de overlast van de drukke handel in deze buurt. Op de Prinsegracht zelf stonden de Korenbeurs en de Boterwaag, op de Grote Markt werd groente verhandeld en ook de Varkenmarkt droeg niet bij tot de gewenste rust. Nee, de heren woonden toch liever aan de Kneuterdijk, de Vijverberg, het Plein of aan het Voorhout. Het was de plaats bij uitstek om met de eigen welstand te pronken en die van anderen kritisch te beoordelen. ’Hier komt men om te sien, en om gesien te zijn’ schreef een kenner van het Haagse leven, de dichter Jacob van der Does. De praalzieke pantoffelparade gaf wel eens aanleiding tot pijnlijke incidenten. In 1657 bijvoorbeeld weigerden de Franse en de Spaanse gezant, ieder in een met zes paarden bespannen karos gezeten, elkaar voorrang te verlenen bij hun rijtoer over het Voorhout. Geen van beide diplomaten wilde zich de mindere tonen van de ander en daarmee toegeven dat ook de vorst die hij vertegenwoordigde minder hoog in aanzien stond. Het conflict was ongetwijfeld op een vechtpartij uitgelopen als niet de vindingrijke Johan de Witt in eigen persoon een oplossing had gevonden voor het diplomatieke dilemma. Hij verwijderde de afsluitboom van het middenpad waar anders alleen voetgangers flaneerden, waarop de ene gezant - V—-i- Ij 7^1 - 14 Daarnaast: Een van de mooiste paleizen van Den Haag is het paleis aan de Kneuterdijk. Het werd in 1716 gebouwd als woonhuis voor de graaj'van Wassenaer-Obdam en was sinds 1816 in het bezit van de Oranje’s. Toen deze litho in 1859 werd uitgegeven, was het in gebruik als woning van kroonprins Willem IV. Het opvallende pand aan de Kneuterdijk was van 1930 tot 1937 bekend als het 'paleisje van prinses JulianaGA). Links: Dat de naam van hel Voorhout 'plek voor het bos’ betekent, is goed te zien op deze tekening die P.C. la Fargue in 1781 maakte van het Korte Voorhout bij de Prinsessegracht. De weg over de Bosbrug leidt naar het Haagse Bos. Rechts staat het huis van de bekende Haagse boekenverzamelaar Meerman (GA). Linksboven: Ook vroeger bood het Lange Voorhout met zijn vele bomen al een parkachtige aanblik. Rijke Hagenaars woonden er graag en een geliefd tijdverdrijf van de 'betere standenwas over het Voorhout een wandeling of een rijtoer te maken. De koetsen en karossen reden langs de buitenkant, die van het voetgangersgebied was gescheiden door een hekwerk. We zien hier het Voorhout vanaf de Kneuterdijk, omstreeks 1710 (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 14