s 15 zonder gezichtsverlies over het pad zijn rit kon voortzetten en de ander over de weg. Hofje van Nieuwkoop. De kerkelijke armbesturen hielpen naar vermogen met het uitdelen van brood, turf en kleding, maarzij waren niet bij machte meer te doen dan de allergrootste nood enigszins te verlichten. Lang niet alle Hagenaars deelden in de voorspoed van het zeventiende- eeuwse Den Haag. De mooiste laan van Europa Het bruisende en welvarende leven van de zeventiende eeuw maakte in de achttiende eeuw plaats voor kalmte en rijkdom. Op de geschilderde en getekende stadsgezichten uit die tijd is dat goed te zien. Tegen een achtergrond van deftige, goed onderhouden huizen kuieren wellevende heren en elegant geklede dames op hun gemak over straat of laten zich in een rijtuig door de brede lanen rijden, waar het zonlicht wordt gefilterd door het dichte gebladerte van de bomen. Het beeld van volmaakte Rijk en arm Aan het Voorhout liet de rijkste man van Den Haag, Francois van Aerssen, een fantastisch huis bouwen, versierd met veel beeldhouwwerk en bekroond met twee topgevels. Van Aerssen was met zijn voor die dagen gigantische vermogen van 800.000 gulden wel een uitzondering, maar het aantal lieden dat zich mocht verheugen in grote rijkdom was in Den Haag aanzienlijk. Het waren er naar verhouding zelfs meer dan in Amsterdam. Des te schrijnender was het contrast met de bittere armoede waarin veel van hun stadgenoten moesten leven. Dank zij schenkingen van vermogende Hagenaars werden er hofjes gesticht, waar arme ouden van dagen gratis mochten wonen, zoals het Heilige Geesthofje, het Hofje van Wouw en het 1 Hierboven: Het Burgerweeshuis op een prent uit 1730. Het weeshuis werd in 1564 gesticht en betrok vijftien jaar later, na de Hervorming, het voormalige Sint Agnietenklooster aan het Westeinde. dal door de Staten van Holland aan deze instelling was toegewezen. Tol 1920 was het Burgerweeshuis aan het Westeinde gevestigd, op de plaats waar nu gebouw Amicitia staat (GA). De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst, ingesteld in 1912. was aanvankelijk gevestigd op de Varkenmarkt. Toen de GG&GD zestien jaar later de nieuwbouw aan de Waldeck Pyrmontkade betrok en daarmee op grote afstand kwam te liggen van het Gemeenteziekenhuis Zuidwal. kreeg de Dienst de beschikking over deze ambulance-auto voor het ziekenvervoer GA). Daaronder: Jacob van Dijk was een schatrijk en bijzonder ijdel man. Als advocaat bij het Hof van Holland wist hij in de gunst te komen bij de Zweedse koning. die hem in 1614 benoemde tot zijn 'Residerend Ambassadeur bij de StatenKort daarop liet Van Dijk een bij zijn nieuwe aanzien passende woning bouwen aan het Spui. Het lot was Jacob van Dijk echter niet gunstig gezind. In 1631 stierf hij als een berooid man. 28 Jaar later werd hei 'Zweedse Huisgekocht door de Ned. Hervormde kerk, die het inrichtte als wees- en armenhuis. Ruim twee eeuwen heeft het 'Oude vrouwen- en kinderhuis'die functie behouden. In 1868 werd het gesloopt (HGM).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 15