3® VJ&Tv* raEt4*. Van koffieteut tot oude snoeper 16 vredigheid wordt niet verstoord, maar eerder geaccentueerd door een vriendelijke bedelaar en wat rondscharrelende kippen. De makers van deze stadsgezichten hadden de opdracht Den Haag op zijn mooist af te beelden. Zij hebben de schoonheid van de stad zeker overdreven, maar het Voorhout kreeg niet voor niets in die tijd de naam van ’de mooiste laan van Europa’. Het waren de vele kapitaalkrachtige inwoners die Den Haag ook toen had, die het aanzicht van de omgeving van het Binnenhof totaal veranderden. De huizen die daar in de middeleeuwen en later waren gebouwd, werden ingrijpend verbouwd of afgebroken om plaats te maken voor nieuwe woningen, gebouwd in de stijl van die tijd. Het karakter van Vijverberg en Voorhout werd niet langer bepaald door hoge, smalle huizen met kleine ramen en trapgevels, maar door breed opgezette panden met hoge ramen en een strakke, horizontale daklijst. Aan het Voor de vuyst weg Den Haag had in de achttiende eeuw een bloeiend cultureel leven. Aan het Lange Voorhout stond de Franse schouwburg en in de Assendelftstraat de Hollandse schouwburg. Er werden toneelstukken opgevoerd en zelfs opera’s. Rijke burgers gaven voor een select gezelschap concerten in hun woningen en ook aan het Hof werden regelmatig uitvoeringen gegeven door de uit zestien man bestaande hofkapel. In 1765 kregen de muziekliefhebbers de kans van hun leven. Op 30 september van dat jaar gaf de toen acht jaar oude Wolfgang Amadeus Mozart einde van die eeuw was er nog maar één huis met een trapgevel te vinden, rechts van de Kloosterkerk. Omdat stadhouder Willem IV er zijn pages had ingekwartierd, is dit huis het Pageshuis gaan heten. Op het Lange Voorhout 92 woonde aan het einde van de achttiende eeuw Hendrik baron Hop. voormalig gevolmachtigd minister bij het Hof in Brussel. Baron Hop was een verwoed koffiedrinker, maar zijn gezondheid liet hem niet langer toe dit kostelijke vocht naar hartelust te genieten. Toevallig woonde de baron boven de suikerbakker Van Haaren. Dal bracht hem op het idee de bakker te vragen of deze niet een bonbon kon maken, diey naar koffie smaakte. Na enig experimenteren slaagde Van Haaren erin aan de wens van zijn bovenbuurman te voldoen. Sindsdien verkocht de suikerbakker 'bonbons van Baron Hop die later kortweg hopjes of Haagse hopjes werden genoemd. De suikerbakker had zoveel succes met zijn nieuwe lekkernij, dat hij al spoedig vele navolgers kreeg, die allen om strijd beweren dat zij de enige echte Haagse hopjes maken. Daaronder: Zelfs op het Lange Voorhout hebben trams gereden. Maar dat beperkte zich tot een hoekje tegenover hel Tournooiveld. Van 1881 lot 1905 reed er de paardetram. Daarna werd de lijn geëlektrificeerd en reed tramlijn 1. - de deftigste tram van Den Haag met de mooiste wagens - van de Denneweg, voor het paleis langs, naar het Tournooiveld. Lijn 1 had als tram met het laagste nummer voorrang op alle andere trams. Hel schelpenpad, van de Kneuterdijk lot aan het paleis Lange Voorhout, is ahijd het domein van de wandelaars gebleven GA). Linksboven: Het Haagse straatbeeld werd sinds het midden van de vorige eeuw in toenemende male bepaald door hel openbaar vervoer. Hier passeert wagen 26 van de 'rode lijnde Lange Vijverberg op zijn ril van Scheveningen naar het Plein (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 16