Ü.Ï11J ■WIK A. 4 18 afhangende kwasten. Maar echt enthousiast waren de Hagenaars niet te krijgen voor de komst van de keizer. De Franse bezetting ging steeds zwaarder drukken op de stad. Toen dan ook duidelijk werd dat het Franse keizerrijk op zijn grondvesten begon te wankelen, werd de roep om het Oranjehuis steeds luider hoorbaar. Een Haagse slager had zelfs op een groot stuk spek een papier vastgeprikt, waarop in onbeholpen letters stond te lezen: ’Al wie Oranje wil verachten, dien zal ik als dit beest hier slachten’. In een open rijtuig In 1813 stortte het Franse keizerrijk ineen en in november van dat jaar vertrokken eindelijk de Franse troepen met stille trom. Op de dertigste van die maand gebeurde waar velen zo hartstochtelijk naar verlangd hadden. ’Voormiddags zag men van Scheveningen twee grote schepen naderen, doch Napoleons broer, Lodewijk Napoleon, die in 1806 tot koning van Holland werd gekroond, nam zijn intrek op het Binnenhof. Maar enkele jaren later verplaatste hij het Hof naar Amsterdam. Van Hof en regering beroofd, zakte Den Haag terug tot het niveau van een onbeduidende provinciestad. Het Voorhout, de Vijverberg en het Plein hadden nu de prachtig klinkende namen gekregen van Cours Napoléon, Cours de l’Impératrice en Place du Roi, maar dat nam niet weg dat van de 41.500 Hagenaars er meer dan 7400 van de bedeling moesten leven. Dagelijks werd op het Blijenburg aan meer dan 1500 mensen gratis soep uitgedeeld. Op 24 en 25 oktober 1811 brachten keizer Napoleon en keizerin Marie Louise een bezoek aan het verpauperde Den Haag. Ze werden uiteraard met veel eerbetoon ontvangen. Napoleon kreeg de sleutels van de stad overhandigd op een fraai roodfluwelen kussen, met gouden franjes en TL'LTaf- jgiaiLlael «S& A X Linksboven: De landing van de prins bleef nog lang tol de verbeelding spreken. Als de Haagse bevolking 'November 1813herdacht, werd de landing in Scheveningen meestal nog eens dunnetjes overgedaan, zeker bij de viering van hel eeuwfeest in 1913 (GA). Rechts: Den Haag telde in de vorige eeuw een twaalftal vorstelijke woningen. Een daarvan was het buiten Boschhtsi aan de Bezuidenhoutseweg. dat ooit voor een gepensioneerd go u vern eu r- generaal va n Indië was gebouwd. In het midden van die eeuw woonde er prins Alexander, de tweede zoon van konifig Willem II. Ongeveer op deze plaats ligt nu het winkelcentrum Babylon (GA). Daarnaast: Op 'Prinsjesdag' vertrok de koninklijke stoet steeds van paleis Noordeinde. een traditie die na een onderbreking van 31 jaren in 1984 is hervat. Op deze litho uil 1839 wordt koning Willem I op zijn rijtoer naar het Binnenhof in de Glazen Koets vergezeld door zijn broer Frederik en zijn kleinzoon, de latere Willem Hl (GA). Links: Na de va! van hel Franse keizerrijk in 1813. ven rokken in de loop van november van dat jaar de Franse troepen uil Den Haag. De zoon van de in 1795 naar Engeland gevluchte stadhouder Willem V keerde op 30 november 1813 weer in Holland terug. Hier zien we hoe de prins met zijn gezelschap in Scheveningen voet aan land zet (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 18