j i» i'4 'ui werden door den wind tot in den namiddag tegen gehouden toen onverwagt de Prins v. Oranje met een sloep aan land kwam. Dra was de tijding daar van in Den Haag en een menigte vloog naar Schevening’. De uit Engeland teruggekeerde prins werd in een open rijtuig naar Den Haag gereden, waar hij door een juichende volksmenigte werd ontvangen. ’s Avonds was Den Haag ’geïllumineerd’. De unieke band die er sinds eeuwen tussen Den Haag en het Oranjehuis bestond, was weer hersteld. Sinds 1517 hadden telgen uit het vorstenhuis Nassau en later Oranje-Nassau tijdelijk of permanent in Den Haag gewoond. Nu was Den Haag opnieuw Oranjeresidentie en regeringsstad. Tot halverwege de negentiende eeuw was er voor iedereen voldoende ruimte binnen de grachtengordel. Maar daarna nam het aantal inwoners explosief toe. In 1850 telde de stad nog 70.000 inwoners, vijftig jaar later waren het er driemaal zoveel. De grote werkloosheid op het platteland deed talloze mensen naar de stad trekken in de hoop daar werk te zullen vinden. Om iedereen aan onderdak te helpen, werd buiten de stadsgrachten de ene nieuwbouwwijk na de andere uit de grond gestampt. Het Willemspark, de Archipelbuurt en Duinoord en kort na de eeuwwisseling het Benoordenhout en het Statenkwartier werden voornamelijk gebouwd - pxiXSngfere-.-- L;.- 1- Een winstgevende zaak Na het vertrek van de Fransen bood de stad een troosteloze en verwaarloosde aanblik. Van de 8000 huizen waren er in de Franse tijd niet minder dan 800 afgebroken. Doordat de lege plekken voortvarend werden opgevuld met nieuwe huizen en de hele stad van een behoorlijke bestrating werd voorzien, kreeg Den Haag al spoedig zijn oude schoonheid terug. 90 böÖfl I 'r Cl'i <6-j Hierboven: Een van de oudste Haagse paleizen is Huis ten Bosch. Hei oorspronkeiijke. vierkante zomerpaviljoen uit 1645 werd een eeuw later in opdracht van prins Willem IV aan weerszijden uitgebreid niet langgerekt? vleugels, die op deze ets van I. Besoet uil 1758 wat vertekend zijn weergegeven (GA). Rechtsboven: Koningin-moeder Emma woonde in de zomer op Soestdijk en betrok 's winters haar Haagse paleis aan hel Lange Voorhout. Hier neemt zij vanaf het balkon één van de vele huldigingen in ontvangst, die haar in de residentie ten deel vielen. Ditmaal ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag in 1928 (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 19