23 in Jugendstil gebouwde Palacehotel. De badgasten hoefden zich bepaald niet te beperken tot een bezoek aan het strand en een keer kopje onder in de branding. Zij konden winkelen in de galerij onder het Kurhaus, ’s avonds dineren in restaurant Rotonde, luisteren naar een concert in de Kurzaal en tenslotte genieten van een spectaculair vuurwerk op de boulevard. Vanaf 1901 was ook een bezoek aan het wandelhoofd ’Koningin Wilhelmina’ een vast onderdeel van het programma. Velen maakten alleen een wandelingetje over de pier, het zogenaamde pierewaaien, anderen dronken er een kopje koffie of bezochten een variété- of cabaretvoorstelling in het paviljoen aan het einde van de pier. Bommen op het strand Voor Scheveningen was de pier een belangrijke attractie in de concurrentiestrijd met de andere badplaatsen in binnen- en buitenland. AI vanaf 1868 waren er plannen voor een wandelhoofd gemaakt, maar steeds liepen deze stuk op de bezwaren van de Scheveningse vissers. Scheveningen had nog geen haven en de vissers lieten hun zware, logge ’bommen’ gewoon op het strand vastlopen. In het ondiepe water vlak voor de kust konden de schepen hun zwaarden niet gebruiken. Ze waren dan slecht bestuurbaar en dreven vaak honderden meters af. De grote angst van de vissers was dan ook dat hun schepen tegen de pier te pletter zouden slaan. Zij zagen in al die plannen weinig minder dan ’de vernietiging van onze visschersvloot, den dood onzer visschers en de ondergang onzer visscherij’. Doordat de vissers het nut van een haven niet inzagen en er ook allerlei praktische problemen waren, werd pas in 1899 besloten een haven aan te leggen. Daarmee was eindelijk ook de bouw van de - T5 r sg i' l Hierboven: Een bijzondere attractie van de badplaats Scheveningen was de in 1901 gebouwde Pier, die officieel 'Wandelhoofd Koningin Wilhelminaheette. Over de 372 meter lange Pier konden de wandelaars naar de Rotonde lopen, het paviljoen waar cabaret- en variétévoorstellingen werden gehouden (GA). De snel opkomende vloed verraste de badgasten op het strand voor het in 1903 gebouwde Palacehotel. Alleen enkele kinderen houden nog stand in hun vollopende zandkastelen. Het gebouw links is hel omstreeks 1860 voltooide Oranjehotel (GA). Onderaan de linker pagina een Scheveningse visventster met haar speciale vishoed waarop zij de vismand draagt. Meestal liepen de vrouwen niet met één. maar met wel drie op elkaar gestapelde 'bennen'van het dorp naar de stad om daar de vis uil te venten (GA). Daarnaast: De bezoekers van het strand kleedden zich omstreeks 1890 nog van top tol leen. Maar weinigen waagden zich in die dagen in de golven. Op de achtergrond zien we het Kurhaus. dal na de grote brand van 1886 weer herbouwd was (GA). 1 feil l

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 23