SI M f IE '32 24 MU Herinneringen aan Indië In de jaren dertig lieten de gevolgen van de economische crisis die de wereld toen teisterde, zich ook in Nederland geducht voelen. Het aantal werklozen in ons land steeg tot een half miljoen. In Den Haag waren in 1934 minstens 55.000 mensen zonder werk. Ook in Nederlands-Indië, dat in die jaren nog een kolonie van Nederland was, drukte de crisis zwaar op de inlandse bevolking en op de Nederlanders die daar een bestaan hadden opgebouwd als ambtenaar, als militair in het leger of als werknemer op een van de vele plantages. Ondanks het lage salaris en de hoge kosten maakten velen gebruik van de mogelijkheid om met hun gezin een halfjaar met verlof naar Nederland te gaan. Die mogelijkheid was er overigens maar eens in de zes jaar. Voor sommigen was de reis naar Nederland een terugkeer naar het land van herkomst, voor wie in Indië was geboren en getogen, was het een eerste kennismaking met een vreemd land en een ander klimaat. Vooral Den Haag was bijzonder in trek bij verlofgangers en ook oud-Indischgasten vestigden zich hier graag. Zo woonden er, tijdelijk of 1 JlLLaLl Scheveningse pier mogelijk geworden. De haven was in 1904 klaar. Maar toen de ’Scheveningen 138’ er als eerste wilde binnen varen om daarmee een premie van duizend gulden te verdienen, liep het schip prompt vast in de havenmond. En dat was nog maar het begin van de narigheid. De haven bleef verzanden en de deining van de zee, die zich tot in de haven voortzette, was bij ruw weer een gevaar voor de afgemeerde schepen. Bovendien was de haven te klein om de hele vloot te kunnen bergen. Pas na het in gebruik nemen van de tweede haven in 1931 waren alle problemen opgelost. iin-i Daarnaast: In de Heulstraat. op de hoek van het Noordeinde. was rond de eeuwwisseling het exclusieve modemagazijn Michels Cie gevestigd. Een twintigtal stoeltjes stond klaar voor de clientèle die er een ruime keus had in produkten van zijde, wol en kant, of 'soieries, lainages et dentelles'. zoals dat in de residentie toen heette (GA). Aan het Spui nr. 32. tussen Lange Poten en Kalvermarkt, demonstreerde de spiegel- en lijstenfabriek van L. Slot aan het begin van de vorige eeuw zijn vaardigheden zelfs in het uitbundige lijstwerk rond de etalageruiten. De firma bood ook aan 'pendules, candelabres en andere voorwerpen als nieuw' te vergulden (GA). Daaronder: De Lange Poten werd in 1875 verbreed en kreeg een nieuwe linker gevelwand ter weerszijden van Hotel Central. Hiermee werd de Lange Poten een van de breedste winkelstraten in de toenmalige binnenstad (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 24