DE HAGENAAR CENTRAAL Het verleden van onze stad heeft de belangstelling van velen. Historische tentoonstellingen trekken talrijke bezoekers en archeologische onderzoekingen en restauraties van oude gebouwen worden door menigeen op de voet gevolgd. Regelmatig verschijnen er publikaties die één of meer aspecten van de Haagse geschiedenis tot onderwerp hebben en die duidelijk in een behoefte voorzien. Een belangrijk overzichtswerk van het reilen en zeilen van de stad vanaf haar ontstaan is echter sinds lang niet meer verschenen. Hierin is nu verandering gekomen: voor u ligt namelijk de eerste aflevering van een nieuwe, groots opgezette serie, die de naam draagt ACH LIEVE TIJD - 750 jaar Den Haag en de Hagenaars. Deze geschiedschrijving wordt gekenmerkt door een geheel andere opzet dan tot nu toe gebruikelijk was. In plaats van de historische feiten staan nu de mensen die de geschiedenis maakten, centraal. Daarbij krijgen niet alleen stadhouders, staatslieden en andere hooggeplaatste personen de aandacht, maar ook en vooral de Haagse burgers. Het zijn immers voor een groot deel juist deze mensen, die het dagelijks leven in onze stad hebben bepaald. In vijftien afleveringen volgen wij de Hagenaars in hun lief en leed. In elke aflevering komt een boeiend facet van de Haagse geschiedenis tot leven. Mede door de vele illustraties ontrolt het verleden van de hofstad zich als het ware voor ons oog. De redactie en de auteurs hebben deze geschiedenis voor een zo groot mogelijk publiek toegankelijk gemaakt. En terecht, want de geschiedenis van Den Haag en de Hagenaars is het lezen meer dan waard! Ik ben bijzonder verheugd dat het honderdjarige Gemeentearchief het initiatief tot deze serie heeft genomen en in samenwerking met uitgeverij Waanders dit unieke project thans gestalte geeft. Ik beveel u ACH LIEVE TIJD dan ook van harte aan. Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester van ’s-Gravenhage 3 Op hei omslag een gezicht op de Hofvijver in 1762. geschilderd door Paulus Constantijn la Fargue. In de verie is de Grote Kerk te zien. Rechts voert de Lange Vijverberg naar de Plaats. Op de Korte Vijverberg flaneren Hagenaars van alle rangen en standen (Haags Gemeentemuseum). Op de linker pagina het stadhuis aan de Groenmarkt omstreeks 1900 (Gemeentearchief van 's-Gravenhage). Hieronder: De reiziger die omstreeks 1760 Den Haag naderde - per koets, trekschuit, te paard of lopend - had dit aantrekkelijke gezicht op de stad (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 3