I Hl r til /'Jp-1 r* r 4 'f,1 i Ui 7 staat. Oorspronkelijk was het niet veel meer dan een aantal bij elkaar liggende boerenhoeven, maar de komst van de graven en hun gevolg bracht daar verandering in. Eerst moest de graaf nog boeren overhalen zich bij zijn residentie te vestigen door ze grond in erfpacht aan te bieden. Daarop konden de boeren dan verbouwen wat de hofhouding nodig had. Aan het begin van de veertiende eeuw woonden er al zo’n 250 erfpachters in het Haagambacht, een gebied dat behalve Die Haghe ook Loosduinen, Eik en Duinen en Scheveningen omvatte. Ambachtslieden hoefden niet te worden aangespoord zich in de boerennederzetting te vestigen. Zij kwamen maar al te graag naar Die Haghe, want voor de werkzaamheden aan de bouw en het onderhoud van het kasteel waren veel timmerlieden, metselaars en steenhouwers nodig. En naarmate het grafelijke kwartier groeide, was er ook voor steeds meer mensen werk in de stallen, in de smidse, in de grafelijke keukens waar regelmatig voor grote gezelschappen feestelijke maaltijden werden bereid, in de bakkerij, het slachthuis of de wijnkelders. Zo groeide een dorp van voornamelijk kleine houten huizen met rieten daken, gebouwd langs smalle straten en stegen die voor het grootste deel onverhard waren. In de zomer was het er dan ook droog en stoffig, in de winter een modderpoel. Acrobaten op het Buitenhof In het jaar 1300 telde het dorp niet meer dan 1200 inwoners, in 1370 waren dat er al zo’n 6000. In die tijd waren er verscheidene markten waar de dorpsbewoners alles konden kopen wat ze voor hun dagelijkse behoeften nodig hadden. Er was een vleesmarkt, een korenmarkt en vanaf 1407 een vismarkt. In mei en november werd er jaarmarkt gehouden. Dat was telkens weer een feestelijk hoogtepunt in - -2d Hierboven: Albrecht van Beieren heeft bijna een halve eeuw lang (van 1357 tot 1404) het graafschap Holland bestuurd. De graaf verbleef met zijn hojhouding vrijwel permanent in Die Haghe, dat in die lijd een periode van grote bloei beleefde. Dit portret is er één van een reeks van 36 gravenportretten die rond 1600 zijn geschilderd en nu in het stadhuis aan de Groenmarkt hangen (HGM). Daarnaast: In 1913 vierde Nederland hel eeuwfeest van de nationale onafhankelijkheid. Bij die gelegenheid kregen de Hagenaars een luisterrijke historische optocht te zien, waarmee onze vaderlandse geschiedenis werd uitgebeeld. De optocht werd geopend met dit model van de Ridderzaal (GA). Rechts: Deze tekening, die P.C. la Fargue in 1768 maakte van hel Binnenhof, laai zien dal de Ridderzaal in die tijd bijna geheel schuil ging achter allerlei aanbouwsels. Uit de laatste, ingrijpende restauratie van 1898 tot 1905 kwam de Ridderzaal ie voorschijn zoals hij op de foto linksonder te zien is (GA). 3'

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 7