J52J n EÏj Voor wie méér wil Over de gezondheid van de Hagenaars is meer te lezen in de volgende publikaties. fondspatiënten er ’even tussendoor deden’. De Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst had groot bezwaar tegen die eigen artsendienst van De Volharding. Iedereen, fondslid of niet, moest immers vrij zijn een huisarts of specialist te kiezen. De Volharding won het pleit en begon ook een eigen apotheek, ziekenhuis, kraamkliniek en tandartsendienst. In de late jaren vijftig moest De Volharding die eigen artsendienst alsnog prijsgeven. Ook het eigen ziekenhuis en de kraamkliniek verdwenen van het toneel. Inmiddels is De Volharding omgedoopt in Azivo (Algemeen Ziekenfonds De Volharding). In de jaren zeventig vormden enkele kleine concurrenten in Den Haag het grote ziekenfonds Haaglanden. Het Azivo beschikt nog altijd over eigen tandheelkundige centra en een eigen apotheek. De bakkerijen en slagerswinkels van De Volharding zijn daarentegen allang verleden tijd. Voor de oude coöperatie, zoals de Hagenaars die meer dan een halve eeuw hebben gekend, bleek in de moderne tijd geen plaats meer. 74 ©1984 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle Links: De door de apotheek van De Volharding bereide medicijnen werden bij de patiënten thuisbezorgd. Op deze foto zien we de loopjongens in het expeditielokaal van de apotheek aan de Nieuwe Molstraat de bestellingen klaar maken. In 1939 waren er al 36 loopjongens in dienst, die op transportfietsen met een mand voorop door de stad reden (Particuliere collectie). Op de achterzijde een gezicht op de begraafplaats Eik en Duinen, in het midden van de vorige eeuw geschilderd door C.E. Ahrendts(HGM). R. Krul, Haagsche doctoren, chirurgen en apothekers in den ouden tijd, ’s-Gravenhage 1891. De sluitsteen geplaatst, gedenkboek ’De Volharding’, ’s-Gravenhage 1939. P.H. Verspyck, ’De geschiedenis der Haagse Gemeenteziekenhuizen 1823-1948’, 's-Gravenhage (1948), nr. 4. L.J. Endtz, m.m.v. H.M. Mensonidesen M. van Hasselt, De Hage-professoren; geschiedenis van een chirurgische school, ’s-Gravenhage 1972. J. Stuten-te Gempt, Wartaal van een gek, ’s-Gravenhage 1983. Bovenaan deze pagina: In 1893 besloot de Haagse gemeenteraad een net van rioleringsbuizen in de stad aan te leggen, die hun inhoud moesten lozen op hel Verversingskanaal. In de daarop volgende jaren werd het omvangrijke werk uitgevoerd. Links zien wede werkzaamheden op de kruising van de Wagenstraat en de Gedempte Burgwal. Rechts de buizen van het zogenaamde verzamelriool onder de kruising van de Waldeck Pyrmontkade en de Laan van Meerdervoort (GA). Rechts: In 1880 opende het kinderziekenhuis van de Sophiastichting aan de Gevers Deynootweg zijn deuren. Het ziekenhuis was gebouwd ter nagedachtenis van koningin Sophie, de eerste echtgenote van korting Willem HI. Het was tevens de voortzetting van de in 1876 op gerichte 's- Gravenhaagsche Zeebadinrichting voor Minvermogenden te Scheveningen. De foto uit 1884 toont de achterzijde van het ziekenhuis, dat in die tijd nog alleen 's zomers was geopend GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1984 | | pagina 22