fe'-. HL KT WH fel r - 13 vonnissen in diverse andere steden te voltrekken. Daarbij kwam het wel voor dat de beul zijn honorarium in wijn of andere goederen ontving. De doodstraf werd door onthoofding, ophanging of radbraken voltrokken. Onthoofding ’metten zwaarde’ was de straf die doorgaans werd opgelegd aan edelen of mensen van zekere rang, die een ernstig misdrijf hadden gepleegd: het gold als de meest eervolle vorm van executie. Gewone misdadigers ’gingen voor de bijl’ of kwamen aan de galg. Overigens was het voor de beul, of hij nu het zwaard of de bijl hanteerde, de kunst om zijn taak in één klap te verrichten. Anders kreeg hij een boete. Doodvonnissen werden op diverse plaatsen in en buiten Den Haag voltrokken. Het Hof van Holland had een eigen galgenveld ten zuiden van de stad aan de weg naar Delft. Onthoofdingen in opdracht van dit college werden meestal uitgevoerd op het Groene Zoodje, evenals verbranden - de straf voor ketters. Het Groene Een kooi met overspelige vrouwen Het ophangen en radbraken bij vonnis van de schepenbank gebeurde meestal in de duinen ter hoogte van de huidige Joodse begraafplaats. In de zeventiende en achttiende eeuw bouwde men voor de executie van misdadigers telkens opnieuw een schavot naast het stadhuis aan de kant van de Grote Kerk. Op diezelfde plaats stond ook de kooi, waarin overspelige vrouwen en prostitueés net zo lang werden rondgedraaid tot zij alles uitbraakten en hun armen soms braken wanneer die door de tralies schoten. Het overkwam Machteld Brouwers, Johanna van Houten en Pietemella van Ravenstein. Wegens hoererij werden ze in de kooi Zoodje was een verhoging op de Plaats en zou zijn naam ontlenen aan de groene zoden waarmee de executieplaats na voltrekking van ieder vonnis moet zijn afgedekt. 6V: II Ï17"7 pisr” 1 I f Geheel links: Een hoogwaardigheidsbekleder of edelman genoot de eer met het zwaard te worden onthoofd, een 'gewone' misdadiger ging voor de bijl. Jan Luyken maakte deze gravure van de onthoofding 'metten zwaarde'in 1666 van Henri de Fleury de Coulan. beter bekend als Ritmeester Buat. De ritmeester werd wegens hoogverraad op het Groene Zoodje ter dood gebracht (GA). De tekening ernaast laat een executie zien door middel van de guillotinedie in de Franse lijd werd geïntroduceerd (GA). De ets onderaan deze pagina toont de ligging van het Groene Zoodje aan de rand van de Hofvijver bij de Plaats en de Gevangenpoort. Wanneer er een doodstraj' werd voltrokken, dromde het publiek te zamen om dit niet alledaagse schouwspel bij te wonen GA). 88 S a

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12