verliepen niet alle plannen zo voortvarend als de energieke burgemeester wilde. De raadsleden waren allang blij dat zij zich er niet mee hoefden te bemoeien, want veel daadkracht ging er niet van de raad uit. Zo werd dan ook de gasverlichting in de stad door een particulier bedrijf aangelegd en geëxploiteerd. Pas toen de gemeente de gasprijs wel wat erg hoog vond worden en het contract met de exploitant afliep, greep ze in en richtte een eigen gasfabriek op. Zorg om de gezondheid van de bevolking dwong het stadsbestuur zelf een goede waterleiding en riolering aan te leggen. Stukje bij beetje veranderden de opvattingen over wat de overheid wel of niet zelf in handen moest nemen. Steeds meer ambtenaren In de loop der tijd werden bijna honderd gemeentelijke diensten en bedrijven gevormd, van de Gemeente Apotheek tot de Dienst voor de School- en Kindertuinen. Enkele werden weer opgeheven of naar het rijk overgcheveld, zoals de Gemeentetelephoon, eens het grootste bedrijf van de gemeente. Ook werden bedrijven weer door particulieren overgenomen, zoals het Gemeentelijk Slachthuis. Maar hoe dan ook, sinds de eeuwwisseling heeft elke Hagenaar regelmatig te maken met ambtenaren. Ze komen de gasmeter opnemen en constateren achterstallig onderhoud aan huizen. Je komt ze tegen als duinwachter, badmeester of politieagent. Tussen 1851 ennuis het ambtelijk apparaat, inclusief de politie, van 850 tot ongeveer 17.000 personen toegenomen. En dat terwijl er anno 1985 maar zeven keer zoveel mensen in Den Haag wonen als in 1851 het geval was. Er is meer veranderd sinds dat jaar. Want 1851 betekende een keerpunt voor alle gemeenten in ons land, omdat de door Thorbecke opgestelde 95 Rechts: Een feestelijke bijeenkomst van de schutters op het schietterrein bij Madestein. Zij hielden daar wedstrijden en 'het muziek’ van de schutterij concerteerde er in een speciaal voor dit festijn opgerichte tent, zoals op deze foto uit omstreeks 1900 (GA). J.A. van Ravesleyn schilderde omstreeks 1635 de officieren van het Witte Vendel, een van de zes vendels van hei Haagse schuttersgilde (HGM). Daarnaast: De schutters verlaten de Doelen. Het Gemeentemuseum was sinds 1884 gevestigd in de Si. Sebastiaansdoelen. Toen eind 1934 het nieuwe gebouw aan de Stadhouderslaan gereed was gekomen, moest de hele inboedel worden verhuisd (Foto Polygoon/GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19