T gemeentewet van kracht werd. Een van de belangrijkste veranderingen was dat de invloed van de koning nagenoeg verdween. Hij mocht alleen nog maar namens de regering de burgemeester benoemen. De gemeenteraad werd nu rechtstreeks door de bevolking gekozen en kwam aan het hoofd van de gemeente te staan. In 1851 bestond die raad uit 35 leden, nu zijn het er 45. Uit haar midden kiest de raad wethouders, waarvan er momenteel acht zijn. De Amusementspartij Toch kon na 1851 nog niet iedere Hagenaar zijn invloed op het gemeentebestuur doen gelden. Het stemrecht was beperkt tot de mannelijke inwoners die meer dan een vastgesteld bedrag aan belasting betaalden. Dat gold zowel voor het mogen kiezen als voor het gekozen kunnen worden. Nog maar 2477 Hagenaars stonden in 1851 als kiezer ingeschreven op een aantal van 70.000 inwoners. Zowel door de groei van de stad als door de verlaging van de belastinggrens nam het aantal kiesgerechtigden toe. In 1913 waren het er al 40.000 op een bevolking van 350.000 zielen. En toen bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1919 het algemeen kiesrecht voor mannen werd ingevoerd, gingen maar liefst 70.743 kiezers naar het stemhokje. Vrouwen mochten nog steeds niet stemmen, dat recht kregen ze pas vier jaar later. Wel konden vrouwen zich in 1919 verkiesbaar stellen. De uitslag van de verkiezingen in dat jaar gaf flinke veranderingen in de samenstelling van de gemeenteraad te zien. Het aantal zetels van de sociaal-democraten steeg van negen naar veertien en er kwamen twee communisten en twee vrouwen in de raad. Kleine partijen, zoals de Neutrale Partij en de Amusementspartij, kregen de kans hun stem te laten horen. Het was gedaan met de deftigheid r V 96 Linksboven: De klepperman of klapwaker moest op zijn nachtelijke rondes door de stad ervoor zorgen dat dieven en ander gespuis niet konden toeslaan (GA). Daarnaast: De Haagse politie beschikte ook over motoren met zijspan. In de kersttijd reden de zijspancombinaties met kersttakken versierd door de stad, zoals deze foto uit 1937 laat zien (Foto Gompers/GA). Links: In de zomer van 1914 staakte het trampersoneel om hogere lonen af te dwingen. Op het Plein kwam het tot ongeregeldheden. Het publiek stoof uiteen toen de bereden politie een charge uitvoerde. Op de voorgrond brengen twee agenten een stakingsleider op (GA). Linksboven op de rechter pagina: In 1931 haaklede gemeentelijke reinigingsdienst het vuilnis op met deze huisvuilauto met kiepbare bak. Op het dak van de wagen werd het grofvuil verzameld. Een man liep achter de wagen aan om het achtergebleven vuil op te vegen (GA). Daarnaast: De Haagse reinigingsdienst experimenteerde met de nieuwste snufjes op het gebied van de stadsreiniging. Op deze foto uit 1961 zien we een oude straatvegerskar samen met een straatstofzuiger bij de Korte Beestenmarkt. Het apparaat werd echter niet geschikt bevonden (Foto Meijer/GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 20