0 Voor wie meer wil in 1946 volgden verkiezingen. Er kwamen nieuwe partijen en nieuwe ideeën. Droeg de latere burgemeester mr. H.A.M.T. Kolfschoten als hij de gemeenteraad voorzat nog een jacquet en kapittelde hij raadsleden die op een warme zomerdag hun jasje uittrokken, zijn opvolger mr. V.G.M. Marijnen kreeg in 1970 te maken met de leden van de Kabouterpartij die onder het motto ’Wij hebben niets te verbergen’ op een verkiezingsaffiche probleemloos alle kleding uittrokken. Het bleek de inleiding van een verdere democratisering met inspraakrecht en protestacties op de publieke tribune. Hadden de strakke regenten, die de raadsvergaderingen aan de Groenmarkt nog altijd vanaf hun zeventiende-eeuwse schilderij volgen, dat ooit kunnen vermoeden? 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle Over het stadsbestuur van Den Haag is meer te lezen in de volgende publikaties. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum H.E. van Gelder, ’Het bestuur van den Haag in de Middeleeuwen’, Jaarboek Die Haghe (V)19/20), pp. 1-22. G.L. van Exel, Na de hoofdsiadde hofsiad, ’s-Gravenhage 1951. C.J.J. Stal, ’O, de klapperman, ik vereer en bemin hem!!’, Jaarboek Die Haghe (1979), pp. 119-142. M. van der Mast e.a., Vijf eeuwen St. Sebastiaans- doelen, ’s-Gravenhage 1981. A.J. van Weel, ’De strafvonnissen van de Haagse Vierschaar in de periode 1700-1811’, Jaarboek Die Haghe (1984), pp. 135-189. 98 Linksboven: Om de lien jaar werd een volkstelling gehouden. Deze foto werd in januari 1931 gemaakt op het woonwagenkamp aan de Lozerlaan. toen daar de bewoners ondervraagd werden (Foto Polygoon/GA). Daarnaast: Met het nieuwe, pas geopende stadhuis aan het Burgemeester de Monchyplein op de achtergrond speelden in 1955 deze gemeenteambtenaren een partijtje volleybal (Foto Stokvis/GA). Op de achterzijde: Tot 1913 werden op het bordes van het stadhuis door de ambtenaar van de Burgerlijke Stand de huwelijksafkondigingen voorgelezen. Ook werden mededelingen van allerlei aard aan het bordes bevestigd, zoals op dit schilderij van H.S.J. van Weerden uit 1836 te zien is. Het in de 17de eeuw aangebrachte afdakje werd omstreeks 1865 weer gesloopt (HGM). Links een van de oudste foto 's van het college van burgemeester en wethouders. In het midden burgemeester jhr. mr.dr. H.A. van Karnebeek en om hem heen van links naar rechts de wethouders mr. J.D. Verb roek. H. de Wilde. J.C. Jansen. J. Simons, dr.ir. C. Lely en gemeentesecretaris jhr. mr. M.van Rheenen '(GA). Rechts: Vanaf! juli 1903 had Den Haag een Gemeentelijke Telephoondiensl met 2032 abonné's. In 1912 waren er al ruim 9000 aansluitingen, die vanuit de centrale door 122 telefonistes werden bediend. De Telephoondiensl werd in 1940 door de PTT overgenomen (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22