750 jaar Den Haag, de Hagenaars en hun stadsbestuur Onder redactie van Maarten van Doom, Charles Dumas, Dick van der Maarel, Michiel van der Mast, Coos Versteeg en Peter Wander; met medewerking van Leo Fledderus, Theo Huijs en Hub. Jacobs. Gelaten zaten de laatste deftige stadsbestuurders die maandag de 2de februari 1795 in de schepenzaal van het stadhuis aan de Groenmarkt bijeen. Het Franse leger had zich meestergemaakt van de stad en de heren beseften terdege dat zij het niet langer in Den Haag voor het zeggen hadden. Van de Hollandse overheid hadden de bestuurders niets te verwachten: de regeerders waren afgezet of gevlucht. De schutterij in Den Haag was ontwapend en op steun uit de burgerij behoefden de heren evenmin te rekenen. Integendeel, het was hun bekend dat zo’n 800 Haagse burgers in de Kloosterkerk aan het Voorhout bijeen waren om een nieuw stadsbestuur te kiezen. Tegen de avond naderde een stoet de Groenmarkt. Iemand maakte zich los uit de menigte en trad de oude vergaderzaal binnen. Het was Christoffel Scheffer, die zich voorstelde als president van het burgercomité. Hij deelde de vertegenwoordigers van het stadsbestuur mee dat zij ontheven waren van hun functies en verzocht hun als vrije burgers het stadhuis te verlaten. Dat geschiedde. Onder gelui van de klokken van de Grote Kerk betraden vervolgens alle leden van de gekozen Burgerraad het stadhuis. Daar werden ze beëdigd en onder de benaming Provisionele Raad met het bestuur van de stad belast. De Franse revolutie had zich keurig en beschaafd op z’n Haags voltrokken. Al diezelfde maandagavond in 1795 werd de eerste raadsvergadering gehouden. En sindsdien vergadert de Haagse gemeenteraad nog altijd op maandagavond. De heren van Wassenaer Den Haag heeft niet altijd een bestuur gehad dat over het alledaagse wel en wee van de bevolking besliste. In het gebied waar later Die Haghe zou ontstaan, waren het oudtijds de heren van Wassenaer die het voor het zeggen hadden. De 79 Links: Hei Haagse Gemeentearchief was van 1884 tot 1910 gevestigd in het oude stadhuis aan de Groenmarkt. Deze foto werd gemaakt in 1907 (GA). Hieronder: Het Haagse stadsbestuur liet zich in 1647 portretteren door Cornells Janssens van Ceulen. Links zit de baljuw. Vlak bij hem zitten de drie burgemeesters en meer naar rechts onder anderen de schepenen. Het schilderij hangt in de raadszaal aan de Groenmarkt (HGM). Op het omslag: J. Merken schilderde in 1753 het Haagse stadhuis, gezien vanaf de Groenmarkt (HGM).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 3