4 al F - 80 hofhouding bleef hij dan doorgaans tot de belasting letterlijk geconsumeerd was. Pas toen graaf Floris IV hier een stenen huis liet bouwen en ook zijn zoon Willem II en zijn kleinzoon Floris V zich meer en meer lieten zien - hier zelfs permanent gingen wonen - begonnen de inwoners van Haagambacht, zoals het gebied toen heette, de invloed van de graaf goed te merken. oudste bewoners waren boeren, die her en der stukjes land bewerkten en vee hielden. De boeren moesten hun heer belasting betalen en mee ten strijde trekken wanneer hun dat werd opgedragen. In ruil daarvoor genoten ze bescherming. Verder merkten zij niet veel van die heerschappij. De boerengemeenschap had haar eigen regels en onderlinge geschillen beslechtte men zelf. Er veranderde aanvankelijk weinig voor de bevolking toen de macht over het gebied in handen kwam van de graaf van Holland. Men zag de graaf niet vaak. Hij had in het dorp niet eens een eigen huis. De graaf kwam alleen langs als hij op doortocht was van ’s-Gravenzande naar Leiden. De boeren moesten ervoor zorgen dat ze bij zo’n bezoek hun belasting konden betalen. Dat gebeurde in de vorm van levensmiddelen, want geld was er in die tijd nog nauwelijks in omloop. De graaf kreeg wat er zoal voorhanden was: turf, boter, kaas, bier, eieren en kippen. Met zijn Regels en wetten De Hagenaars werden aan steeds meer wetten van de graaf onderworpen. Jagen in de duinen en het Haagse Bos was niet langer toegestaan en wie in ”s graven wildernisse’ werd betrapt, werd streng gestraft. Er kwamen echter niet alleen beperkende regels voor de bevolking, maar ook regels om de handel te vergemakkelijken. De graaf hoopte hiermee handelaren en ambachtslieden aan te trekken, die Geheel links: De kunstenaar die aan het eind van de 15de eeuw dit religieuze tafereel schilderde, heeft zich bij de weergave van de gebouwen wellicht laten inspireren door het Binnenhofcomplex. Het gebouwtje links doet aan de Gevangenpoort denken, terwijl de gevel rechts sterk op die van de Ridderzaal lijkt (Stadelsches Institut. Frankfurt a.M.). Daarnaast: Graaf Willem II is een van de grondleggers van het Binnenhof Hij breidde omstreeks 1250 het Grafelijk Kwartier uit met de Ridderzaal, die door zijn zoon en opvolger Floris V werd voltooid (HGM). Dit gezicht op het Binnenhof dateert van omstreeks 1580. Rechts staat de Gevangenpoort, die toegang gaf tot het Buitenhof. Links, aan het begin van de Lange Vijverberg, is een gedeelte van een kasteel-achtighuis zichtbaar, dat aan de heren van Egmond toebehoorde. Ook andere adellijke lieden woonden aan de Lange Vijverberg. Om hun woongebied te vrijwaren van loslopend vee, lieten zij een stenen muur aan weerszijden van de Lange Vijverberg optrekken. De muur sluit aan op hei Groene Zoodje, een platform waarop executies werden uitgevoerd (HGM).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 4