IC inre*- j M&M.. 82 plaatsen koos men zoveel mogelijk familieleden of vrienden. Van enige volksinvloed was dus geen sprake. De enige keer dat de bevolking wist te bewerkstelligen dat ’de wet werd verzet’ was in 1524. Er waren toen rellen uitgebroken, omdat het stadsbestuur de belasting op bier had verhoogd, ja zelfs verdubbeld. En bier, overigens van een veel lichter soort dan we tegenwoordig kennen, was nu juist de enige drank die men in die tijd zonder gevaar voor besmetting kon drinken. Het oproer liep zo uit de hand, dat er regeringstroepen gestuurd moesten worden om de rust te herstellen. Maar de rust keerde pas echt terug nadat een belastingverlaging was afgekondigd en er een onderzoek kwam naar het financiële doen en laten van de Haagse bestuurders. Uit dat onderzoek bleek dat de heren wat al te gemakkelijk belastinggelden in hun eigen zak hadden gestoken. Zij werden gedwongen af te treden en er werd een nieuw stadsbestuur benoemd. Baljuw Johan van Banchem Waren de tijden echter rustig en was er van volksoproer of rellen geen sprake, dan moest een bestuurder het wel heel bont maken, wilde hij uit zijn ambt worden ontzet. Machtsmisbruik om het eigen inkomen te verhogen was niets bijzonders. Zo sloot baljuw Johan van Banchem, zonder toestemming van de schepenen, mensen op in het Tuchthuis en liet ze pas weer vrij nadat ze een flink bedrag hadden betaald. Ook chantage behoorde tot de dagelijkse praktijk van de baljuw. Enkele vrouwen van lichte zeden waarschuwden Van Banchem zodra ze een rijke klant hadden. Hij ’betrapte’ vervolgens de heren en slechts het betalen van een forse geldboete kon een verdere strafvervolging voorkomen. Mr. Nicolaas ss Daarnaast een magistraatskussen uit het einde van de 17de eeuw 'HGM). J. van Ravesteyn schilderde in 1636 de Haagse magistraat tijdens een vergadering over het bouwplan van de Si. Sebastiaansdoelen. het gebouw van het gelijknamige schuttersgilde, dal op de hoek van de Korte Vijverberg en het Tournooiveld staat. Geheel rechts staat met een passer in zijn hand Arent van 's-Gravesande. naar alle waarschijnlijkheid de architect van de St. Sebastiaansdoelen. Naast hem stadstimmerman Claes Dirksz. van Balckeneynde, die als aannemer optrad (HGM). Geheel links: Deze vroeg 18de-eeuwse gravure is een van de zeldzame ajbeeldingen van het stadhuis vóór de verbouwing en uitbreiding van 1733. Al aan het eind van de 14de eeuw stond op deze plaats een stenen huis dat omstreeks 1450 als 'Dorpshuyster beschikking kwam. Gedeeltelijk op de oude kelders werd in 1565 een nieuw stadhuis gebouwd. Het bijgebouw achter het torentje werd in 1733 gesloopt om plaats te maken vooreen nieuwe vleugel (GA). h r E 'I.RT -

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 6