0 ge ÏW I' r.lgj. I 1 De kleuren van de zee jï-S Bij storm leefde het hele dorp in de angst dat de mannen niet behouden zouden terugkeren. Loggers die binnenliepen, brachten vaak berichten over andere, minder fortuinlijke schepen. Het was de taak van de dominee om de nabestaanden van het droeve nieuws in kennis te stellen. Wanneer hij de vissershuisjes passeerde, deed de vrees dat hij Jacob, Jan, Job, Arie, Dirk, Maarten of Comelis. De meisjes hadden vaak daarvan afgeleide namen, zoals Gieltje, Baartje, Jansje, Dirkje en Maartje. Ook Kniertje, Leuntje en Maria waren geliefde voornamen. Teneinde de vele Maartens Pronk en Jansjes Taal uit elkaar te houden, ontstonden er fantasievolle bijnamen. Naar de betekenis van ’Kreupele Jan’, ’de Paardevilder’ en ’de luie Satan’ valt nog wel te raden, maar moeilijker wordt het bij ’One Tjore Jan Ui’, ’de Puwa’ en ’Kloene Drit’. zou aanbellen de gesprekken stokken en naar verluidt komt daar de uitdrukking ’Er gaat een dominee voorbij’ vandaan. Weduwen mochten pas hertrouwen wanneer het bericht van de dood van haar man ’drie maal de wereld was rondgegaan’, dat wil zeggen door drie schepen was bevestigd. Door de lange rouwperiodes die de Scheveningse vrouwen in acht moesten nemen, waren zij tijdens de tweede bruiloft meestal in het zwart. Bij de zwarte rok, jak en schouderdoek hoorde een rouwmuts van ondoorzichtig, onbewerkt katoen. Vrolijker was het zondagse kostuum van de vrouw die geen verlies van een naaste te betreuren had. Door de opengewerkte bloemmotieven van de witte muts glinsterde het zilveren of gouden oorijzer. De parelspelden en de gouden ’boeken’, broche-achtige sieraden, bevestigd aan het ijzer, stonden hoog op het voorhoofd. De omslagdoek en het nauwsluitende jak waren zachtgroen, lila, beige ïf 10 IBS. 111 Daaronder: Cornells Elandts kreeg in 1664 zeventig gulden uitbetaald voor dit schilderij, dat hij schilderde naar een voorbeeld dat ongeveer honderd jaar ouder moet zijn geweest. Het is een gezicht op Scheveningen van vóór 1570, toen op Allerheiligen (1 november) een stormvloed alle huizen tussen kerk en strand wegspoelde en ook grote schade aan de kerk zelf aanrichtte (HGM). Daarnaast: De Keizerstraat, mogelijk genoemd naar Keizer Karel V, gezien in de richting van de Oude Kerk. De straal vormde altijd de kern van het Scheveningse dorp en vooraanstaande Scheveningers hadden hier hun huis. In de loop van de 19de eeuw kreeg de straat steeds meer het karakter van een winkelstraat. Ook werden er diverse cafés gevestigd, zoals De Poort van Kleef rechts op deze foto uit omstreeks 1885 (GA). H ierboven: Deze foto van de Haagse gebroeders Delboy toont ons de vredige rust van de Keizerstraat tijdens een vroeg ochtenduur in 1867. Links slaat trots de uil het midden van de 15de eeuw daterende Oude Kerk, een van de best bewaard gebleven dorpskerken van Zuid-Holland. De forse toren werd in het eerste kwart van de 16de eeuw gebouwd. Het aanzien van het plein, dat wordt gevormd door de kruising van de Keizerstraat en de Pronkstraat en in de volksmond vroeger Kerkwerf heette, is thans door nieuwbouw geheel veranderd (GA). i’ll IJ-S-. fep JL - «V

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 11