\h W I 1 -I Lr De Maatschappij Zeebad Een nieuw tijdperk voor de badplaats begon met de in 1883 opgerichte Maatschappij Zeebad Scheveningen. Het Badhuis voldeed niet meer aan de eisen van de tijd en, huiverig voor nieuwe investeringen, legde de gemeente het badwezen Een mondaine badplaats Het Kurhaus bood onder de strakke Duitse leiding voorzieningen van de hoogste kwaliteit. Het vertier wandelend de frisse lucht opsnoof, nam plaats in een rieten stoel of tent. ’s Zondags paradeerden ook deftige Hagenaars in zwijgende ernst langs het strand. In het Badhuis heerste geen vrolijke luidruchtigheid. ’Het heeft veel van een groot klooster en de logés kijken elkaar aan en gedragen zich tegenover elkaar als trappisten’, aldus een verslag uit die dagen. Aan lange tafels werd gezamenlijk het avondmaal gebruikt. Daarna namen de gasten plaats op het terras om met de beau monde van Den Haag te luisteren naar de muziekkapel. volledig in particuliere handen. Op 11 juli 1885 werd op de plaats van het oude Badhuis een majestueus Kurhaushotel geopend. Niet iedereen was even enthousiast over de ’uitheemse’ naam Kurhaus. In de dagbladen verschenen boze ingezonden brieven en de Haagsche Courant had het principieel over het Kuurhuis. Ergernis onder de Haagse bevolking wekte ook het feit dat de Duitse directie van de maatschappij ’Kurtax’, entreegeld, voor het terras van het hotel ging heffen en dat kooplui niet op het strand mochten venten. Toen in 1886 het Berlijns Philharmonisch Orkest voor het zomerseizoen werd geëngageerd, was dat een klap in het gezicht van het Nederlandse muziekleven. - - - .JïiUL. - t, ----- ;7 i, 117 Hierboven: Voordat in 1896 een strandmuur en een boulevard werden aangelegd, waardoor hei strand voortaan via trappen bereikbaar was. maakte men gebruik van nogal steil afhellende houten vlonders. Deze vlonders waren voorzien van dwarslatjes om uitglijden te voorkomen. Zoals deze foto uit omstreeks 1890 laat zien, werd in die lijd vrijwel geen speciale strandkleding gedragen. In sleepjapon of jacquet en met een parasol of hoge hoed betraden de dames en heren het rulle zand. Bruin worden was er ook nog niet bij. want juist een bleke teint werd toen op prijs gesteld (GA). Rechtsboven: De directie van de Maatschappij Zeebad had speciaal voor de badgasten een eigen reddingsbrigade. In de reddingsboot op deze foto uit circa 1910 lag een zwemgordel en een reddingstok waarmee men naar de in nood verkerende bader toe zwom. Een lange lijn aan de slok zorgde voor verbinding met de boot of het strand (GA). Daaronder: Deze foto geeft een goed beeld van hoe het strandleven er aan hel eind van de vorige eeuw uilzag: dicht bij de strandweg rijen sierlijke tentjes, talloze rieten strandstoelen in het midden van de zandstrook en aan de vloedlijn de badkoetsjes. De twee masten met de wapperende driekleur geven de plaats aan waar men over houten vlonders hel strand kon verlaten (GA). -J.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 17