Voor de wind De Maatschappij Zeebad Scheveningen had in 1903 het veld geruimd voor een bundeling van recreatiemogelijkheden. Sinds 1901 stond aan het Gevers Deynootplein een circusgebouw en in datzelfde jaar werd direct voor het Kurhaus een pier aangelegd. De juist met koningin Wilhemina gehuwde prins Hendrik verrichtte de opening en doopte de pier met ’den naam, die den schoonsten klank heeft in ons vaderland’. Daarmee was de badplaats een attractie rijker: het Wandelhoofd Koningin Wilhelmina. De eerste poging om in 1868 een pier te bouwen was stuk gelopen op het verzet van de Scheveningse vissers. Net als indertijd bij de aanleg van de havenhoofden, waren zij bang dat hun vissersschepen tegen de pier te pletter zouden slaan. Maar nu er een haven was aangelegd, verdween ook het bezwaar tegen de pier. Twee torentjes flankeerden de toegang tot het wandelhoofd, dat direct vanaf het Kurhausterras te bereiken was. Aan het uiteinde lag een paviljoen, dat net als het Kurhaus en het café-chantant Seinpost was getooid met een Moorse koepel. De pier behoorde bij een bezoek aan Scheveningen tot de vaste programmapunten, althans voor hen die de toegangsprijs van een dubbeltje konden en wilden betalen. Een wandelingetje op de altijd winderige pier heette voortaan ’pierewaaien’. Om het verblijf er wat minder tochtig te maken, werd in 1911 over de gehele lengte van de pier een glazen windscherm aangebracht. Op de witte banken neergevleid kon men er kijken naar de flanerende passanten, gehuld in elegante of excentrieke toiletten en modieuze of opvallende kostuums. Wie van vissen hield, kon dat op de rotonde doen met een groot net dat door middel van een lier in zee werd neergelaten. i 119 Daarnaast: Een duik in zee was aan het eind van de 19de eeuw nog iets bijzonders. Door op hun knieën te poseren suggereert dit achttal veel dieper in zee te zijn gegaan, dan in werkelijkheid het geval was GA). Linksboven: A an het strand werd omstreeks 1890 gegeten aan grote houten tafels. A nderen kozen een plekje in de rieten strandstoelen of ondereen parasol (GA). Daaronder: Dit sfeerbeeld van het Scheveningse strand met de dames in weelderige creaties werd omstreeks 1875 geschilderd doorJ. Bles (HGM).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19