De Atlantikwall aanvankelijk gewoon door. Overal zag men fors gebouwde Duitsers achter enorme porties slagroom zitten. Ook het badseizoen van 1941 begon gewoon zoals het al jaren begon, zij het dat het strand voor joden verboden terrein werd en de joodse orkestleden niet meer mochten spelen. Het Palace Hotel was inmiddels gevorderd voor inkwartiering van Duitse matrozen met als gevolg dat dit hotel nog diezelfde zomer door de Engelsen werd gebombardeerd. In het vooijaar van 1942 werd al duidelijk dat er geen nieuw badseizoen zou komen. Enkele maanden eerder had Hitler opdracht gegeven langs de gehele westkust van Europa, van Noorwegen tot Spanje, een verdedigingslinie aan te leggen: de Atlantikwall. Op het strand mochten begin april geen badcabines of tenten worden gebouwd, enkele op zee blijven. De Scheveningse reders legden zich daarom toe op de kustvisserij. In de doorgang naar de voorhaven lag de Sch. 75 afgemeerd, van waaraf Duitse militairen de schepen op papieren controleerden. Na de ontsnapping van een zevental Engelandvaarders vanuit de Scheveningse haven, werd over de volle breedte van de havenuitgang een stalen kabel gespannen. Dagelijks werd de havendoorgang echter geopend voorde vissers. Tussen Kijkduin en Zandvoort mochten ze tot drie mijl uit de kust vissen. In 1941 gaven de Duitsers toestemming voor het maken van weekreizen. Het aantal scheepjes dat zich bezighield met kustvisserij groeide tussen 1940 en 1944 van 26 tot 108. Ondanks alles maakte de visserij goede jaren door. In september ’44 was het echter afgelopen. Na de landing van de geallieerden in Normandië verbood de bezetter alle zeevisserij. Het badleven ging ondanks het oorlogsgeweld te - -.rfT- 121 Daaronder: Op winderige dagen boden de rieten strandstoelen veel uitkomst, maar het harde riet was toch niet erg comfortabel. Buitenlanders waren vaak verbaasd over de typische vormgeving. Kijkend vanaf de pier ervoer een Engelse toerist de duizenden strandstoelen als reusachtige slakkehuizen. Op de achtergrond zien we op deze foto links het in 1858 gebouwde Grand Hotel Garni en geheel rechts Paviljoen Von Wied (GA). Hierboven: Strandtenten zijn een karakteristiek element van het Scheveningse strandvertier. Zij voorzien de badgasten van drankjes en versnaperingen en van de meest uiteenlopende strandartikelen. Deze foto uit 1950 laat een hele rij zien tussen Kurhaus en Palace Hotel (GA). Rechtsboven: Het Scheveningse strand is door de eeuwen heen afgebeeld op schilderijen en tekeningen. Kort voordat het Seinpostduin werd afgegraven, begon in 1881 Hendrik Willem Mesdag aan zijn grootste schepping: een panoramagezicht vanaf dit duin op Scheveningen en Den Haag. Dit zogenaamde Panorama Mesdag'heeft een lengte van 114 meter en een hoogte van ruim 41,5 meter. Het gigantische doek, waaraan ook Mesdags echtgenote Sientje en de schilders B.J. Blommers, Th. de Bock en G.H. Breitner meewerkten, werd ondergebracht in een speciaal daartoe opgetrokken gebouw aan de Zeestraat. Hier kan men vanaf een uitkijkpost, 360° in het rond, het meesterwerk van Mesdag aanschouwen (Foto Stokvis/GA). TSSSflB® iö eote:

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 21