I kW [I 7 weken later was de boulevard afgezet en begin mei werd bekend dat alle bouwwerken direct langs de kust moesten worden ontruimd. Niet alleen de hotels, maar ook woonhuizen. In Scheveningen en in Duindorp werden enkele honderden huizen ontruimd. Om het bestuurscentrum van de Duitsers in Den Haag te beschermen, werd in oktober van datzelfde jaar een nog veel groter deel van Scheveningen, alsmede een stuk van westelijk Den Haag in een vesting veranderd en tot verboden gebied verklaard. Alleen de mensen die in de vesting werkten, bleven in dit ’Sperrgebiet’ wonen. De evacué’s werden voor zover mogelijk in Den Haag gehuisvest, maar veel gezinnen moesten zelfs helemaal naar de Gelderse Achterhoek verhuizen. Rijp voor de sloop Scheveningen, ’de parel aan de Noordzee’, bood bij de bevrijding een treurige aanblik. Huizen waren gesloopt, straten opgebroken, bruggen verwoest. De hotels bleken onbewoonbaar of zelfs rijp voor de sloop. Het paviljoen van het Wandelhoofd Wilhelmina was in maart 1943 in brand gevlogen en vervolgens was de hele pier afgebroken. De Scheveningse Bosjes waren grotendeels gekapt. Een betonnen anti-tankmuur liep als een grijs lint langs de boulevard, hier en daar afgewisseld met een bunker. De haven was zwaar beschadigd en lag vol gezonken vissersschepen. Ook voor het badleven brak een andere tijd aan. Het werd al snel duidelijk dat het oude mondaine Scheveningen niet meer terug zou komen. De deftige badgast, die tijdens een lang verblijf aan zee een cultureel omlijste kuur kwam ondergaan, werd onder de voet gelopen door horden luidruchtige dagjesmensen. Toen de projectontwikkelaar R. Zwolsman zich in 1962 meester had gemaakt van de meerderheid der EMS-aandelen, leek Scheveningen een gouden toekomst tegemoet te gaan. Zwolsman ontvouwde diverse ambitieuze plannen om de badplaats tot ongekende bloei te brengen. Van alle fraaie plannen van de nieuwe heerser kwam echter weinig meer terecht dan dat de inmiddels nieuw gebouwde pier een extra eiland kreeg en het Circustheater verbouwd werd. Het Palace Hotel, Savoy en Rauch gingen dicht. In het jaar 1971 namen de verliezen en tekorten van de EMS dusdanige vormen aan, dat nu ook het Kurhaus en het Grand Hotel werden gesloten. Het ging steeds Moeilijke jaren Tegelijk met de badplaats raakte ook de Scheveningse visserij in het slop. In de eerste jaren na de oorlog had de vloot zich snel uitgebreid. De vis had zich in de oorlogsjaren ongestoord kunnen vermeerderen en de vangsten waren overweldigend. Maar in 1955 werden de gevolgen van de intensieve bevissing al zichtbaar. Om hun vangsten op peil te houden vervingen veel schippers de oude vleet door het moderne trawlnet, dat op elke diepte kon worden ingesteld. De roofbouw op de visstand en de uiteindelijke neergang van de visserij werd daardoor nog versneld. Slechts twee rederijen overleefden de moeilijke jaren. Zij varen nu met moderne schepen die de vis geheel schoongemaakt, verpakt en diepgevroren afleveren. Even verderop verrees de nieuwe badplaats, die ingesteld is op een niet aan het zomerseizoen gebonden massatoerisme. Alleen het Kurhaus bleef, dank zij acties van de bevolking, behouden en werd geheel herbouwd en inwendig gemoderniseerd. Te midden van alle nieuwbouw is het nu een monument voor een voorbije tijd. 1985 Uitgeverij Waanders b.v.. Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle Voor wie meer wil Over Den Haag en de zee is meer te lezen in de volgende publikaties. sneller bergafwaarts met de EMS en in 1973 was het débacle compleet. Een jaar later nam een consortium van bedrijven de failliete boedel over en kon de wederopbouw van de badplaats beginnen. - - - jf. s saa, III ill ui ills. - 122 Daarnaast: Duinoord is de wijk die tussen 1915 en 1931 ten zuidoosten van de haven werd aangelegd. De Prinses Julianakerk kwam in 1928 gereed (GA). Hieronder: Direct na de capitulatie op 14 mei 1940 zag men al Duitse soldaten aan de boulevard en op het strand (Foto Polygoon/GA). Rechts: Deze foto uil het begin van de eeuw toont het Kurhausterras met in het midden de twee torens van het in 1903 gebouwde Palace Hotel (GA). Linksboven: Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de hele Nederlandse kust herschapen in een vesting tegen eventuele invasielegers. De Scheveningse boulevard veranderde in een pantsermuur. Na de oorlog werd direct begonnen met het ajbreken van deze vestingwal (Foto Thuring/GA). Op de achterzijde: In 1878 schilderde Jacob Maris dit schilderij van een Scheveningse bomschuit (HGM). J.C. Vermaas. Geschiedenis van Scheveningen. 's-Gravenhage 1926. M. Nooren en A. Jansen, Scheveningen rond Kerk en Kurhaus. Weesp 1983. C.H. Slechte, Scheveningen tussen twee wereldoorlogen. ’s-Gravenhage 1978. C.H. Slechte en M. van der Mast, 75 Jaar havens: Den Haag Scheveningen. 's-Gravenhage 1979. A. Adama Zijlstra, Vaar Wel. Scheveningen.'. Leiden 1974. N. van Dompseleren C. Versteeg. Kurhaus. baken van Scheveningen. 's-Gravenhage [1979]. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van 's-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22