a 1 r.j ba L- Bi W n -- IF •Il 136 >e-.M Groeneweg of Pieter Hekkelaan. Soms werden ze zelfs letterlijk vernoemd naar de vindplaats: Joost Dorpel, Maartje Stoep, Willem in de Poort, Cornelia Agterstal en Adrianus van de Kermis. Het was niet de schaamte voor de gevolgen van lichtzinnig gedrag, die de moeder ertoe bracht haar kind te vondeling te leggen. Onechte kinderen waren een tamelijk normaal en geaccepteerd verschijnsel. Maar door armoede zag menige moeder zich gedwongen op deze manier afstand van de zorg voor haar kind te doen. Op één van de vondelingen vond men zelfs een briefje, waarop stond geschreven ’Ik heb er geen brood voor’. Een veel gekozen plaats om kinderen te vondeling te leggen was het Voorhout, waar immers rijke mensen woonden. Maar wie een kind voor zijn deur vond, piekerde er meestal niet over het naar binnen te halen, want dan moest men het geheel op eigen kosten onderhouden. Dus werd er doorgaans een diender bijgehaald. De gevonden kinderen kwamen ten laste van de stad. Meestal werd tevergeefs getracht achter de identiteit van de moeder te komen. De magistraat loofde zelfs flinke beloningen uit voor aanwijzingen die leidden naarde moeder. De hervormde diaconie nam in het Oude Vrouwen- en Kinderhuis aan het Spui ook vondelingen op, maar stelde in 1691 wel de eis dat het stadsbestuur voor de kosten opdraaide. Ook werden vondelingen wel bij pleegouders ondergebracht. De ervaringen waren echter lang niet altijd gunstig; het regende klachten over ondervoeding en slechte verzorging. Het Oude Mannenhuis De meeste hofjes werden uitsluitend door vrouwen bewoond, een enkel hofje huisvestte echtparen. Mannenhofjes waren er niet, want alleenstaande mannen werden niet in staat geacht voor zichzelf te zorgen. Voor hen werd tussen 1770 en 1773 aan de 1 1 V- :FF Linksboven: Aangezien het oude Hofje van Hoogelande aan de Boekhorststraat niet meer aan de eisen van de tijd voldeed en bovendien uitbreiding van de woninkjes gewenst was. werd in 1906 besloten een nieuw, groter hofje aan de Johannes Camphuysstraat te bouwen (GA). Daarnaast: Kort voor de verhuizing in de herfst van 1907 poseerden de oudjes voor de fotograafen lieten zich op de binnenplaats van het oude Hofje van Hoogelande met de toegangspoort op de achtergrond vereeuwigen (GA). Links: Het Hojje van Hoogelande werd in 1669 geslicht door jonkheer Eduart van Hoogelande. Het lag aan de westzijde van de Boekhorststraat. dicht bij de Zuidwal. en was bestemd voor de huisvesting van zestien rooms-katholieke vrouwen. Het hojje. dat in 1900 werd afgebroken, is hier te zien op een gravure van G. van Giessen uit omstreeks 1730 (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12