Sinds de opening woonden er tussen de 24 en 30 ’commensalen’. Het leven in het huis was aan talrijke regels gebonden, ’s Morgens om acht uur verzamelden de mannen zich in de eetzaal voor het ontbijt; zij namen van hun kamer hun eigen glas of beker mee. Na het eten moesten zij in de eetzaal blijven, waar dan door een oppasser, of bij toerbeurt door een van de bewoners, drie of meer hoofdstukken uit de bijbel werden voorgelezen. Roken en praten was tijdens de lezing verboden. De avondmaaltijd werd om acht uur gebruikt. Wie te laat kwam, kreeg geen eten meer. Wanneer het koud was, brandde er een vuur in de zaal. Hun eigen kamef mochten de oude mannen niet verwarmen, vanwege het brandgevaar en vanwege de kosten. Alleen wanneer een bewoner ziek was en in bed moest blijven, werd in zijn kamer door een oppasser een vuur aangemaakt en kreeg hij zijn eten op bed. Op de kamer mocht alleen na toestemming van de regenten worden gerookt. Om negen uur ’s avonds ging het licht uit. De mannen moesten netjes gekleed gaan en vloeken was verboden. Sterke drank, dobbelen en kaarten was eveneens uit den boze. Een pijpje opsteken in de eetzaal en een ommetje door de stad waren zo’n beetje hun enige vertier. Het Oude Mannenhuis heeft meer dan twee eeuwen bestaan. In 1979 werd het gesloten omdat het gebouw niet Oude Molstraat het Oude Mannenhuis gebouwd. De oude mannen woonden erbij elkaar in één groot huis en werden er verzorgd door oppassers. De stichting en financiering van deze instelling was al vijftig jaar eerder vastgelegd in het testament van de vermogende Jacob Frederik van Beieren van Schagen. Ook had hij de indeling van het gebouw voorgeschreven. Het moest een mooi voorhuis hebben, met daarachter aan elke kant twaalf of vijftien kamers voor de oude mannen. Uw □33 137 Daaronder: Op deze foto uit de jaren twintig is het regentenhuis van hel Hofje van Nieuwkoop te zien. De laatste honderd jaar is dit huis voor diverse doeleinden gebruikt. Zo was er van 1861 tot 1887 het schilderkundig genootschap Pulchri Studio gevestigd (GA). Daarnaast: Tussen de Parkstraat en de Willemstraat ligt Rusthof ook wel bekend als het Groen van Prinstererhofje. Het werd in 1824 gesticht door de toen 24-jarige. gefortuneerde E.M.M. Groen van Prinsterer-van der Hoop (GA). Hierboven: Het grootste hofje van Den Haag is het 62 huisjes tellende Hofje van Nieuwkoop aan de Prinsegracht. dat in de periode 1658-1661 werd gebouwd. Dat gebeurde in opdracht van de erven van jonkheer Johan de Bruijn van Buijtewech, heer van Nieuwkoop. Noorden en Achttienhoven. die in zijn testament had bepaald dat er een hofje gebouwd moest worden voor hen ‘die 't meeste gebreck hebben, sonder aensien van wat religie d'selve souden mogen wesen In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd het hofje uitgebreid: een gedeelte van de regententuin werd met een twintigtal woningen bebouwd. Een aantal van deze huisjes is te zien op deze foto uil het begin van deze eeuw. Bij de grootscheepse restauratie die in 1970 begon, werden de 19de-eeuwse huisjes weer afgebroken (GA). HÏ1

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 13