Bi f' De freule zingt een liedje In de tweede helft van de negentiende eeuw leefde bijna een kwart van de Haagse bevolking in armoede. Ook mensen die niet van de bedeling hoefden te leven, balanceerden vaak op de rand van het bestaansminimum. Al gingen vrouw en kinderen werken om het schamele loon van de man aan te vullen, dan kon het gezin daar nog maar nauwelijks van rondkomen. In de betere kringen werd het goed gebruik om aan liefdadigheid te doen. Sommige chique dames hadden daarvoor zo hun eigen manieren. De bestedelingen in het Westeinde kregen bijvoorbeeld eens per week en bij feestelijke gelegenheden bezoek van een freule met haar gezelschapsdame, die versnaperingen uitdeelde. Door de dochter van de directeur op het orgel begeleid, zong de freule vervolgens enkele liedjes. Zinvoller was de wijze waarop mevrouw E.M.M. Diaconiewoningen De diaconie van de hervormde kerk hield haar traditie op het gebied van de armenzorg ook in de Groen van Prinsterer, de echtgenote van de anti-revolutionaire staatsman, te werk ging. Zij stichtte in 1831 het Rusthof aan de Parkstraat. Aan dit tehuis voor oude dienstboden was een naaischool verbonden, waar jonge meisjes werden onderwezen in ’fijn naaien’ en bijbelkennis. Uit het vermogen van de in 1874 overleden schatrijke weduwe Johanna Anthonia Roeloffs-Lammers werden eind negentiende eeuw twee hofjes bekostigd, aan de Schelpstraat en de Scheveningse Badhuisstraat. Het een was bestemd voor ’ongelukkige fatsoenlijke weduwen en juffrouwen uit de burgerstand’, het ander voor ’ongelukkige weduwen en kinderen van verongelukte visschers’. 141 Hierboven: De Vereeniging Armenzorg hield in november 1939 in haar gebouw aan de Prinsegracht de jaarlijkse verkoping van kleding, vervaardigd door behoeftige vrouwen. De vereniging kon in het boekjaar 1939- '40 aan zo'n 65 vrouwen in totaal f4711.05 aan naai- en kniploon uitbetalen (Foto Polygoon/GA). Rechts: Voor de slachtoffers van de watersnoodramp die Nederland in januari 1861 trof werd in Den Haag een verloting georganiseerd. In de door koning Willem III beschikbaar gestelde Gotische Zaal achter het paleis Kneuterdijk werden de 14.000 prijzen tentoongesteld, voornamelijk boeken, kunstwerken en 'dames-handwerken’, maar ook een 'overstroomings-tafereel in suikergebak Deze litho van C.C.A. Last laat het. bezoek van de koninklijke familie aan de tentoonstelling op 16 april zien. De opbrengst van f218.000,- kwam te laat beschikbaar om de eerste nood van de getroffenen te verhelpen. Men besloot daarom het geld in een fonds te beleggen voor toekomstige watersnoodrampen GA). Rechtsboven: In 1931, het jaar waarin het aantal Haagse werklozen van 14.000 naar 21.000 steeg, werd het Haagsch Crisis Comité opgericht. Op deze foto zien we twee leden van het dames-comité van het HCC bezig met de voorbereidingen van een bazar, die in april 1932 in de Ridderzaal werd gehouden. De opbrengst bedroeg f22.444- (Foto Polygoon/GA). fep za JA®

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 17