53 1 SS Heren onder elkaar zo lang mogelijk probeerden te blijven zitten. Van het oorspronkelijke idee werd dan ook in 1868 afgestapt. Elke vrijgekomen woning werd voortaan gewoon verhuurd voor f 1,20 per week, een bedrag dat, in verhouding tot de huurprijzen elders in de stad, laag was te noemen. W oningbouwverenigingen De slechte woonomstandigheden van de meeste minvermogenden hielden ook anderen dan de diakenen bezig. Vooral omdat de krottenwijken haarden van besmettelijke ziekten waren, die gemakkelijk konden overslaan naar de betere buurten. 'Ook was men van mening dat een arbeider die behoorlijk gehuisvest was, harder zou werken, hetgeen de werkgever weer ten goede kwam. In die sfeer van liefdadigheid en eigenbelang ontstonden de eerste woningbouwverenigingen. Een vijftal vooraanstaande Hagenaars richtte in 1854 de ’Vereeniging tot Verbetering der Woningen van de Arbeidende Klasse te ’s-Gravenhage’ op. Deze vereniging bouwde onder meer het nog steeds bestaande Hofje van Schuddegeest achter de Javastraat en huizenblokjes aan de Van Hogendorpstraat nabij het Oranjeplein. Tegen het einde van de eeuw bezat de vereniging bijna 600 woningen. Om winst te maken en daarmee nog meer huizen te bouwen, werd de huurprijs niet te laag gehouden. Bedeelden en armen werden dan ook niet geaccepteerd, omdat zij slechte betalers waren. In 1871 bouwde de Nederlandsche Nationale Vereeniging van Werklieden 38 woningen aan de Sumatrastraat. Dat werd ook niet zonder bijbedoelingen gedaan, want de vereniging was opgericht om ’welmeenende werklieden aan den invloed van socialistische denkbeelden te onttrekken’. Met en zonder bijbedoelingen hebben zo diverse .1 ii 4i L ik rss Bh? - t j S Sa 143 Rechtsboven: In 1890 liet de 's-Gra venhaagsche Woningmaatschappij een aantal woningen rond de Jacob van Campenstraal bouwen, bekend onder de naam hel Fort. Deze instelling wilde de huurders laten meeprofiteren van de eventuele winst. Men vond vrijstelling van huur niet opvoedend, omdat de huurder het regelmatig betalen ontwend zou raken. Dus werd de winst in contanten uitbetaald. Dat kon oplopen tot een bedrag gelijk aan zes weken huur. De foto, genomen aan het begin van deze eeuw, gunt ons een blik in de Scheljhoutstraat (GA). Rechts: In 1882 werd de coöperatieve bouwvereniging Vooruit opgericht. De vereniging kocht in dat jaar een aantal huizen in de Jacob astraal en bouwde er in 1885 nog een aantal woningen bij. waardoor de vereniging in totaal 131 woningen in bezit kreeg. De hier afgebeeldefoto dateert van omstreeks 1890. In 1886 werd nog een zustervereniging opgericht, Vooruit II, die 136 woningen liet bouwen aan de Gaslaan en directe omgeving. De verenigingen streefden ernaar arbeiders in de gelegenheid te stellen een woning in eigendom te krijgen. Daarvoor moesten de leden bij toetreding drie gulden betalen, terwijl in de huur een zodanig bedrag was inbegrepen, dat zij zich na 26 jaar eigenaar van het huis konden noemen. Het ideaal werd overigens nooit verwezenlijkt (GA). De in 1854 opgerichte Vereeniging tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse te 's-Gravenhage wilde een aantal woningen bouwen achter de Laan van Schuddegeest (de huidige Javastraat). Maar goed en wel was men met de bouw begonnen of enkele leden van de gemeenteraad uitten hun bezorgdheid over het feit dat deze eenvoudige arbeiderswoningen de nogal deftige omgeving ernstig zouden ontsieren. Burgemeester en Wethouders wilden echter geen juridisch conflict veroorzaken met een vereniging die werd bestuurd door de 'meest geachte, gegoede en beschaafde ingezetenen van Den Haag, met als gevolg dat de zaak in der minne werd geschikt. 1 OF

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 19