4 J 145 het Zuidhollandsch Koffiehuis aan de Groenmarkt. Actief is ook nog altijd de Kessler-Stichting aan de De la Reyweg 522, die in 1912 in het leven werd geroepen om zwervers, bedelaars en ex-gevangenen aan onderdak te helpen. Het huidige pand werd in 1923 in gebruik genomen. Pas toen de rijksoverheid de aanzet gaf tot een landelijk sociaal verzekeringsstelsel, kon de armoede in Den Haag effectief worden bestreden. De bemoeienissen van de overheid resulteerden na 1900 in allerlei sociale voorzieningen. Niet langer waren de minder draagkrachtigen afhankelijk van de vrijgevigheid van kerkelijke instanties, moralistische instellingen of welwillende particulieren. Wat vroeger een gunst was geweest, werd nu een recht. De jaren dertig Tegen de economische crisis van de jaren dertig stond echter ook de overheid machteloos. De ineenstorting van handel en industrie had massale werkloosheid tot gevolg, vooral onder bouwvakkers. Het aantal mensen dat bij de gemeente om steun moest aankloppen, groeide met de dag. Het stadsbestuur greep terug op het oude middel van werkverschaffing. Via de Gemeentelijke Arbeidsbeurs werden werklozen ingezet bij de aanleg van plantsoenen, sportterreinen en kanalen. Een deel van het Zuiderpark, de Binckhorsthaven en het Schenkviaduct zijn in deze jaren aangelegd. Vanaf eind 1932 onderhield de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, zoals het Burgerlijk Armbestuur inmiddels was gaan heten, een eigen voedseldistributie. Rundvlees en gehakt in blik, bak- en braadvet, groenten, kaas en pekelharing vonden hun weg naar hulpbehoevende gezinnen, ’s Winters werd ook brandstof verstrekt en zonodig verschafte deze dienst een huurbijdrage. Toch konden veel mensen de huur niet betalen. De uitkering die een werkloze ontving, ongeveer de helft van zijn vroegere loon, was te weinig om in de normale levensbehoeften te voorzien. Om te voorkomen dat mensen met een uitkering iets bijverdienden, moesten de meeste werklozen tweemaal per dag stempelen. De lange rijen voor het stempellokaal vormden een vertrouwd onderdeel van het straatbeeld, evenals de groepjes werkzoekenden die zich bij krantekiosken hadden 1 '1 Rec his: De Haagse Dien si voor Maatschappelijk Hulpbetoon had aan het Kortenbos 159 een afdeling voor steunverlening aan armlastige kooplieden en venters. Deze foto werd gemaakt in 1939. In dal jaar ontvingen 691 leden van deze beroepsgroep een wekelijkse uitkering (Foto Benfer/GA). Hieronder: Een triest beeld vormden vooral de door armoede getekende kinderen, die op straat hun waren aan de man brachten. Floris Arntzenius schilderde aan het begin van deze eeuw dit meisje dat lucifers verkoopt (HGM).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 21