/Jf Jni Pij Voor wie meer wil verzameld om, zodra de dagbladen verschenen, de advertenties ’personeel gevraagd’ te lezen. Werklozen in het gelukkige bezit van een fiets, hoefden geen rijwielbelasting te betalen. Zij moesten dan echter wel aan het stuur een belastingplaatje met een gat voeren, met als gevolg dat iedereen kon zien hoe het met de berijder gesteld was. De Haagse arbeider liet het eindeloze stempelen en tal van andere vernederende maatregelen gelaten over zich heen gaan. Maar menige Hagenaar denkt nog met afschuw terug aan de crisis van de jaren dertig. Na de Tweede Wereldoorlog hield een verdere uitbreiding van het sociale verzekeringsstelsel gelijke tred met de stijging van de welvaart. Die welvaart heeft inmiddels een flinke deuk opgelopen en veel Hagenaars moesten de afgelopen jaren een beroep doen op de Sociale Dienst. De echte minima, zoals dat tegenwoordig in het politieke jargon heet, zijn de armen van onze tijd. Want iedere tijd kent zijn eigen armoede. Over de Hagenaars en hun armenzorg is meer te lezen in de volgende publikaties. 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle -- 1 s?. 146 Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum Linksboven: De in 1897 opgerichte vereniging Onderlinge Vrouwenbescherming beheerde onder meer De Toevlucht, een tehuis voor onverzorgde zuigelingen, dat tussen 1908 en 1912 in de Marconistraat gevestigd was. Baby's van ongehuwde moeders konden daar al dan niet met hun moeder tijdelijk ter verzorging worden opgenomen (GA). Daarnaast: In 1935 werd de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting in het leven geroepen. Deze stichting gaf onder meer demonstraties in het bereiden van goedkope, maar voedzame maaltijden. Op deze foto uit 1938 krijgt een groepje 'huisvrouwen met zeer geringe inkomens kookles (Foto Sch immelpenningh/GA). Links: Van 1876- '79 was de Zeebad-inrichting voor Minvermogende Kinderen gevestigd in een houten loods aan de Harstenhoekweg. Kinderen met klierziekten uit minder draagkrachtige gezinnen konden hier genezing zoeken door het nemen van zand- en zeebaden. De inrichting beschikte over 'eene badkoets met een bijzonder teeken aangeduid, die geplaatst was tegenover Hotel d'Orange op eenige afstand der overige badkoetsen GA). Rechts: Op deze foto uit 1917 staat op hel Valkenbosplein een tankwagen waaruit voor 3 cent een emmer warm water voor allerlei doeleinden kon worden getapt (GA). Op de achterzijde: Een schilderij van H. van Seben uit 1850 met de voorpoort van het Burgerweeshuis aan het Westeinde (Particuliere collectie). Ph. Falkcnburg, Armenzorg in Nederland. 3de deel: Gemeente 's-Gravenhage. Amsterdam 1897. C.A. Besanger, ’De Duincommissie’, Jaarboek Die Haghe (1924), pp. 444-473. W. Moll. Zes eeuwen armenzorg in 's-Gravenhage 1300-1900. Gedenkschrift bij het 25-jarig bestaan van de Armenraad te ’s-Gravenhage, z.pl. 1938. H. Hardenberg, Hel Burgerweeshuis voor Nederlands Hervormden te 's-Gravenhage 1564-1964. ’s-Gravenhage 1964. J. Schwcncke, Oude Haagse Hojjes en Godshuizen. Zaltbommel 1975. C.H. Slechte e.a., Haagse Hojjes. Tien historische artikelen. Leiden 1982.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 22