B H i BSB, Ambassadeurs en edelen Den Haag was in die dagen niet de residentie van een regerend vorst, maar het stadhouderlijke hofleven deed niet onder voor dat van een koninklijk hof. Bovendien was Den Haag de zetel van de landsregering, waardoor veel ambassadeurs van vreemde mogendheden hun opwachting kwamen maken op het Binnenhof. Ook was Den Haag de plaats waar veel buitenlandse edelen de winter doorbrachten. Een van hen was de Franse edelman De 1’ Espinay, die door Frederik Hendrik in dienst was genomen om zijn zoon Willem II schermlessen te geven. Tevens werd de Fransman geacht de jonge prins goede manieren bij te brengen. De 1’ Espinay hield nogal van de vrolijke sfeer aan het Boheemse hof. Hij kwam er zelfs zo vaak, dat prins Philips van de Palts, een van de zoons van de Winterkoningin, meende dat de Fransman zijn moeder het hof maakte. Philips eiste genoegdoening. Het duel in het Haagse Bos bleef onbeslist, maar toen prins Philips op zekere avond De 1’ Espinay in het Halstraatje tegenkwam, stak hij hem dood. Prins Philips moest zijn verdere leven als balling doorbrengen en zijn zuster prinses Louise, het ware voorwerp van De 1’ Espinays affectie, werd rooms-katholiek en trok zich terug in een klooster. Ook de Nederlandse adel verbleef gedurende de winter graag in Den Haag. Hier leerde Johan Wolfert van Brederode, na de dood van zijn vrouw Anna van Nassau-Siegen, zijn tweede echtgenote kennen: Louise van Solms, het jongere zusje van Amalia. Het huwelijk werd op 11 februari 1636 gesloten in de Hofkapel, waarbij de bruid door Frederik Hendrik zelf werd binnengeleid. De feesten die volgden op deze plechtigheid, duurden dagen en werden onder andere opgeluisterd met een feestmaal op het Stadhouderlijk Kwartier en ridderspelen op het pas aangelegde Plein. De gasten hadden zich verkleed als Bataven, Teutonen en Romeinen en gingen elkaar zo te lijf. Hoewel de kinderen van het stadhouderlijke paar nog erg jong waren, werd er al druk aan hun toekomst gewerkt. Vooral Amalia gebruikte haar kinderen als pionnen in een dynastiek schaakspel. In hetzelfde jaar dat Willem II met Mary Stuart huwde, werd zijn 5-jarige zusje Henriëtte Catharina de verloofde van de 9-jarige graaf Enno Ludwig van Oostfriesland. Het gebied waar de familie van de jeugdige graaf over regeerde, was 158 Links: Dit schilderij van Gerrit Adriaensz. Berckheyde en Jan van Huchtenburgh uit het eind van de 17de eeuw, toont ons het Stadhouderlijk Kwartier, gezien vanaf het Buitenhof. Op de voorgrond zien we de koets van een hooggeplaatste persoon - mogelijk een ambassadeur - en diens gevolg (Mauritshuis). Hieronder: Prins Willem II en zijn echtgenote Mary Stuart werden omstreeks 1648 geportretteerd door de schilder Gerard van Honthorst (HGM). MMI III ni II I! II

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 10