B Ruim een week na de dood van Willem II, werd diens enige zoon geboren. De kraamkamer was behangen met sombere draperieën en de paars beklede wieg was afgezet met zwarte kant. Op 15 januari werd het prinsje in de Grote Kerk gedoopt liet ontvallen dat hij die schurken, die deze vrede hadden doorgedreven, de nek zou willen breken. Willem zag zich namelijk door deze vrede de kans ontnomen zich als veldheer te bewijzen. De mogelijkheden om datgene te doen, waarvoor hij was opgeleid - het oorlog voeren - werden steeds kleiner. Zeker toen de Staten van Holland de troepen afdankten. Hierover ontstond een hevig conflict, wat zelfs tot een mislukte aanslag van de prins op Amsterdam leidde. Op jacht in Dieren werd Willem II ziek. In Den Haag bleek dat hij pokken had en op 6 november 1650, na nauwelijks driejaar bewind, stierf hij. Zijn vrouw Mary was negentien toen zij weduwe werd, en hoogzwanger. met de namen Willem Hendrik, naar zijn vader en grootvader. Voordien hadden de gasten een uur in de koude kerk moeten wachten, want de moeder en de grootmoeder hadden hooglopende ruzie over de naamgeving. De Engelse Mary wenste haar zoon de Stuart-naam Charles te geven, maar grootmoeder Amalia stond op de Oranje-namen Willem en Hendrik. Amalia kreeg haar zin, maar dat kon niet verhinderen dat tijdens de Grote Statenvergadering, kort na de doop, werd besloten geen nieuwe stadhouder te benoemen. Het Eerste Stadhouderloze Tijdperk was begonnen. Van een hofleven was in deze jaren nauwelijks sprake. Prinses Mary woonde weliswaar nog op het Stadhouderlijk Kwartier, maar zij was een eenzame vrouw, voor wie de belangen van haar eigen familie op de eerste plaats kwamen. Amalia van Solms had na de dood van Frederik Hendrik het Oude Hof weer betrokken, maar ook zij wilde nauwelijks nog bezoek ontvangen. i 160 Linksboven: Na hel overlijden van stadhouder Willem IV op 22 oklober 1751 werd zijn stoffelijk overschot, alvorens in februari 1752 in de Nieuwe Kerk in Delft te worden bijgezet, opgebaard in het Stadhouderlijk Kwartier. De zaal waar het bed stond opgesteld, was geheel bekleed met zwarte stof GA). Links: Prinses Carolina, de zuster van Willem V. huwde in 1760 met Karel Christiaan vorst van Nassau- Weilburg. Het huwelijk, hier afgebeeld op een ets van Simon Fokke, werd ingezegend in de Grote of St. Jacob skerk GA). Hieronder prinses Carolina op een gravure die omstreeks 1800 werd gemaakt door W. van Senus (GA). Daarnaast een kinderprent uit omstreeks 1780 van het Buitenhof met op de achtergrond de gevels van het Binnenhofcomplex. Het gebouw rechts is het Quartier Albemarle. In 1747 nam Willem IV het in gebruik en zijn zoon Willem V groeide hierop. Het pand is in 1912 afgebroken ten behoeve van de aanleg van de Hofweg. Op de voorgrond passeert de koets van stadhouder Willem V (GA). -O. c-pj-i nn n n XÖ I.II-1I l.l. -H WWWlM •y.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12