167 voornemen in het huwelijk te treden, kort na het overlijden van zijn eerste vrouw, met de katholieke, half-Belgische Henriëtte gravin d’Oultremont-Wégimont deed de oppositie tegen zijn persoon groeien. De pers begon een ware campagne tegen ’Jetje Dondermond’ met als gevolg dat de koning in 1840 besloot af te treden. T och bleef de bevolking hem tamelijk welgezind. Op een van zijn wandelingen vloog een Scheveningse vissersvrouw hem op straat zelfs om de hals onder het uitroepen van ’Je bent toch mijn Willempie!’ Willem II bracht nieuw leven in de brouwerij. Deze koning was dol op uiterlijk vertoon. Mede onder invloed van zijn echtgenote Anna Paulowna, die als dochter van de Russische tsaar Paul I in een onvoorstelbare weelde was opgegroeid, zorgde hij voor een vorstelijke pracht en praal aan het hof. Het paleis Kneuterdijk werd door Willem II gemoderniseerd en uitgebreid. en particulieren die belangrijke zaken te bespreken hadden. Op donderdagmiddag en later op woensdagochtend hield hij ’publieke audiëntie’. Bezoekers moesten zich eerst bij de kamerheer melden, die in overleg met de vorst bepaalde of een onderhoud werd toegestaan. De koning schijnt zich bij deze audiënties nogal uit de hoogte te hebben gedragen. Hij had voor iedereen slechts een ogenblik de tijd, ’hunne verzoeken en klachten aanhoorende en vervolgens door een ligt hoofdknikje afscheid van hen nemende’, aldus een ooggetuige. Volgens anderen mocht de koning zich verheugen in ’een groote mate van volksgunst’, juist als gevolg van deze audiënties. Toen zijn zoon en opvolger Willem II deze traditie niet voortzette, kwam daar dan ook veel kritiek op. Jetje Dondermond Tegen het eind van zijn regeringsperiode verloor Willem I veel van zijn populariteit. Vooral zijn ft'-,-, &W0 Hierboven: Behalve ie voet begaf prinses Wilhelmina zich ook te paard door de stad, maar nooit zonder gezelschap. Op deze foto rijdt zij als 15-jarige met haar begeleiders op het Lange Voorhout. Haar escorte bestond vaak uit haar gouvernante miss Winteren graaf Dumonceau, die een vriend van haar vader was geweest (Koninklijk Huisarchief). Daaronder: Vorstelijke huwelijken zorgden in Den Haag altijd voor een groot vertoon van pracht en praal. Midden in de winter van 1901. op een koude maar zonnige 7defebruari, trouwde koningin Wilhelmina met prins Hendrik, hertog van M ecklenburg-Schwerin. Gezeten in de Gouden Koets, een geschenk van de stad Amsterdam, verlaat het bruidspaar hier het paleis Woordeinde (GA). Daarnaast: Van 9 tot 13 september 1898 was Den Haag in de ban van de feesten ter ere van de troonsbestijging van koningin Wilhelmina. Na tien jaar regentschap van koningin Emma kwam Wilhelmina, toen ze op 31 augustus achttien jaar was geworden, eindelijk zelf aan de regering. De hele stad was in feesttooi gestoken, maar in de directe omgeving van het Paleis Noordeinde was de versiering het uitbundigst (GA). ló-f s

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 15