168 Achter het paleis liet de koning, die tijdens zijn studie in Engeland zijn hart had verloren aan de gotische bouwstijl, een Gotische Zaal bouwen. In de tuin van het paleis, die doorliep tot de tegenwoordige Mauritskade, kwamen nog meer neogotische bouwsels. Langs het Noordeinde verrees een Gotische Galerij. Door een aantal open spitsbogen konden de Hagenaars een blik werpen in de tuin waar tussen exotische gewassen kangaroes sprongen en struisvogels, casuarissen en kraanvogels te zien waren. Aan de tegenwoordige Nassaulaan liet Willem II nog een neogotisch gebouw optrekken: een grote manege, de latere Willemskerk. Toen dit complex bijna was voltooid, gaf de koning opdracht aan weerszijden 22 woonhuizen te bouwen, die vervolgens werden verhuurd aan hoge militairen en hofdignitarissen. De koning bemoeide zich persoonlijk met de technische kant van de zaak en speelde graag zelf voor bouwmeester. Een aannemer die eens een constructie niet vertrouwde en voorstelde een architect in de arm te nemen, kreeg van de koning te horen: ’Wat architect, ik ben je architect, ik wil geen architecten, ik wens niet aan de leiband van die Mijn Heeren te loopen, ik moet het zelf betalen en wil zelf ordineren, ordineer ik U een bult te maken dan maak jij mij een bult’. Het gevolg van deze eigenzinnigheid was dat bepaalde projecten al tijdens de bouw verzakkingen vertoonden en zelfs gedeeltelijk instortten. De neogotische gebouwen achter het paleis Kneuterdijk zijn dan ook, met uitzondering van de Gotische Zaal, na zijn dood afgebroken. Behalve zijn bouwactiviteiten vielen vooral Willems schitterende feesten en banketten op. Over de kostbare toiletten van de koningin werd jaren later nog gepraat. Anna Paulowna hield er een eigen Russische bakker op na, terwijl er voor haar een speciale Russisch-orthodoxe kapel was ingericht, waar ze haar eigen ikonen, bidstoel en zangers had. Koning Gorilla Onder koning Willem III was het weer gedaan met het luisterrijke hofleven. De koning werd in mei 1849 ingehuldigd en nam met zijn vrouw Sophie zijn intrek in het Oude Hof. Van een gemoedelijke band zoals die tussen zijn vader en de Haagse bevolking bestond, was bij deze koning geen sprake. Willem III hield afstand. Wel vertoonde hij zich graag in het openbaar, meestal in een open rijtuig. De bevolking had gemengde gevoelens ten opzichte van deze vorst. Er verschenen vooral van socialistische zijde vinnige artikelen, gericht tegen zijn persoon. De brochure met de titel ’Uit het leven van koning Gorilla’ deed heel wat stof opwaaien. Het huwelijk van Willem III met Sophie van Würtemberg bleek een mislukking. Nog altijd werden vorstelijke huwelijken niet uit liefde, maar uit politieke en dynastieke overwegingen gesloten. Sophie had vanaf het begin al geen hoge verwachtingen van haar toekomstige echtgenoot. ’Mijn verstand pleitte ervoor een eventueel aanzoek aan te nemen, maar mijn hart kwam daartegen in opstand’, schreef ze voor haar huwelijk. En hoewel ze Willem eerst nog ’hartelijk Linksboven: Ter ere van koningin Emma werd op 23 september 1903 op het Regentesseplein een gedenknaald onthuld (GA). Daarnaast: Emma zwaait haar dochter, schoonzoon en kleindochter uit op de stoep van haar paleis op het Lange Voorhout. Het koninklijk gezin had haar een bezoek gebracht op de achtste verjaardag van prinses Juliana op 30 april 1917 (GA). Daaronder: Regelmatig wandelden leden van de koninklijke familie in de stad, zoals hier in december 1917 op de hoek van het Lange en Korte Voorhout (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 16