169 en oprecht’ vond, meende ze weldra dat hij ’niet de volledige beschikking over zijn verstandelijke vermogens’ had. De nooit officieel uitgesproken scheiding van het paar volgde in 1855. Sophie woonde voortaan in Huis ten Bosch, terwijl Willem zijn tijd meestal doorbracht op Het Loo. Alleen bij officiële gelegenheden traden ze nog samen op, maar dat was zeldzaam. Willem III, die zijn geld aan drank, jachtpartijen en vrouwen uitgaf, ontving nauwelijks gasten en legde zelf evenmin staatsbezoeken af. Volgens Sophie ging hij slechts naar het buitenland als een van zijn maitresses zwanger was en hij haar gezelschap wenste te houden. De koningin zocht troost in contacten met de toenmalige groten der aarde. Zij was een hoogst intelligente vrouw en correspondeerde met eminente geleerden en staatslieden als keizer Napoleon III en de Engelse minister van buitenlandse zaken Lord Clarendon. Ze hield veel Prinses Wilhelmina Sophie overleed in 1877 en sommigen begonnen zich zorgen te maken over het voortbestaan van de dynastie. Twee zonen van Willem III, Willem en Maurits, waren immers op vrij jonge leeftijd overleden. En Alexander was nogal ziekelijk. Groot was de vreugde toen uit ’s konings tweede huwelijk, met Emma van Waldeck-Pyrmont, in 1880 een prinsesje, Wilhelmina, werd geboren. Alexander overleed vier jaar later. Zolang Willem III nog leefde, verbleef het koninklijk gezin alleen van Nieuwjaar tot Pasen in Den Haag. Na de dood van de koning woonden de jonge vorstin en haar moeder koningin-regentes Emma, hier vrijwel het gehele jaar. Dikwijls was de kleine Wilhelmina paardrijdend in de duinen en ’s winters schaatsend op de bevroren vijvers bij Huis ten Bosch te vinden. Slechts vergezeld door haar Engelse gouvemante^Miss Winter en een lakei, wandelde Wilhelmina ook vaak door de stad. Aanvankelijk merkte het publiek dit nauwelijks op, maar later was er vrijwel dagelijks een groep nieuwsgierigen voor het paleis te vinden. Inmiddels was er, vooral na Wilhelmina’s troonsbestijging in 1898, druk gezocht naar huwelijkskandidaten. Het zou weer een Duitser worden, want Engelse kanshebbers waren door de Boerenoorlog die Engeland in Zuid-Afrika voerde, politiek gezien niet welkom. Zo viel de keus tenslotte op hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, een gemoedelijk man die veel hield van vrolijk gezelschap, de jacht, bier en sigaren. Hij was echter volstrekt niet opgewassen tegen de dominante persoonlijkheid van zijn vrouw en wist niet goed raad met zijn positie van prins-gemaal. Hendrik was officieel hoofd van het gezin, maar met staatszaken mocht hij zich niet bemoeien. Hendrik kreeg ter vulling van zijn dag een paar ere-functies. Een ervan was het voorzitterschap van het Rode Kruis. Tot 1918 was hij financieel onafhankelijk, maar toen na de revolutie in Duitsland de inkomsten uit zijn Mecklenburgse bezittingen wegvielen, moest hij rondkomen van de toelage die zijn vrouw hem gaf. Van van muziek en speelde samen met Franz Liszt quatre-mains op de piano. Daarnaast een ontvangst in de kleine balzaal van hel Paleis Koordeinde ter gelegenheid van hel aanstaande huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard (GA). Ruim een maand na haar geboorte werd prinses Juliana op 5 juni 1909 in de Willemskerk gedoopt. J. Hoynck van Papendrecht legde hel vertrek van de doopstoet uit de overvolle kerk op deze tekening vast (GA). Rechts: Tijdens de regering van koningin Wilhelmina bezochten Indische vorsten regelmatig ons land. Hier verlaat de sultan van Lankat met zijn echtgenote, dochters en broer het Huis ten Bosch na een audiëntie op 27 augustus 1938 (foto Schimmelpenningh/GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 17