4 51 Voor wie meer wil 170 Stad met lege paleizen Het bleef na het overlijden van zowel koningin Emma als prins Hendrik in 1934 een tijdje stil rond het hof, maar in september 1936 hulde Den Haag Over Den Haag en het hofleven is meer te lezen in de volgende publikaties. regeringswege kreeg hij geen cent. Dit leidde af en toe tot grote moeilijkheden, wanneer prins Hendrik zich weer eens in de schulden had gestoken, of anderszins verplichtingen was aangegaan. Zijn populariteit leed er overigens niet onder. Den Haag was een uitgesproken Oranje-stad geworden. Toen tijdens de Eerste Wereldoorlog het gerucht ging dat Nederland in de oorlog betrokken zou worden, gingen koningin en prins ’s morgens vroeg te voet naar het Voorhout om het publiek gerust te stellen. En een door Troelstra tevergeefs uitgeroepen revolutie leidde in 1918 zelfs tot een demonstratieve aanhankelijkheidsbetuiging op het Malieveld. zich in een uitbundige feesttooi toen prinses Juliana zich verloofde met Bernhard van Lippe-Biesterveld. De Hagenaars konden het verloofde paar lopend of fietsend in de stad tegenkomen. Hoewel er in die tijd enige bedenkingen waren tegen een echtgenoot van Duitse afkomst, wist Bemhard al spoedig de harten van de bevolking te winnen. Enkele maanden later huwde het paar in de Grote of St. Jacobskerk. De enige schaduw die het huwelijk over Den Haag wierp, was dat het kroonprinselijke paar de residentie de rug toekeerde en op paleis Soestdijk ging wonen. Ook nadat Juliana in 1948 koningin was geworden, verkoos zij Soestdijk boven Den Haag. Haar moeder Wilhelmina woonde nog enkele maanden in een villa aan de Nieuwe Parklaan, maar trok zich toen terug op Het Loo. Den Haag was een ’stad met lege paleizen’ geworden, al had koningin Juliana regelmatig verplichtingen in Den Haag: de opening van de Staten-Generaal, kabinetsformaties, het ontvangen van nieuwe ambassadeurs en contacten met de ministers. Ook werd ze vaak gesignaleerd als ze met haar hofdames winkelde in de Haagse binnenstad en als afsluiting taartjes ging eten bij Krul op het Noordeinde. Het zou echter tot 1981 duren, eer Den Haag zich met de komst van koningin Beatrix naar Huis ten Bosch weer met recht koninklijke residentie kon noemen. F Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle Linksboven: De koninklijke familie keert terug uit A msterdam, waar op 1 september 1930feestelijk de vijftigste verjaardag van koningin Wilhelmina werd gevierd. De ontvangst in de hofstad was, getuige deze foto bij het Paleis Noordeinde, al even enthousiast (GA). Rechtsboven: Nadat eind augustus 1939 Nederland was gemobiliseerd naar aanleiding van de Duitse inval in Polen, kwamen op 1 september prinses Juliana en prins Bernhard met de kinderen vanuit hun woonplaats Soestdijk naarde Residentie. Na een korte rijtoer vertoonden zij zich met de koningin en de kleine Beatrix even op straat, waar de koningin een luid 'Leve het vaderland!' aanhief (Foto Douwes/GA). Links op deze pagina: De Haagse Ijsclub ontving prinses Juliana in de strenge winter van 1933 op haar banen en zo te zien zwierde de prinses er lustig op los op haar Friese doorlopers (GA). Op de achterzijde de Prins van Oranje, de latere koning Willem II. met zijn adjudant Jean Charles graaf van Bylandt tijdens een rit te paard in het Haagse Bos. Links tussen de bomen is nog een stukje van de voorgevel van het Huis ten Bosch te zien. Dit schilderij werd in 1814 gemaakt door Jan Willem Pieneman (Particuliere collectie/foto Jan Zweerts). Op de rechter pagina: Naast haar moeder staat koningin Wilhelmina op het balkon van het feestelijk versierde Paleis Noordeinde. De jonge vorstin vertoonde zich op 9 september 1898. drie dagen na de inhuldiging in Amsterdam, aan de bevolking van de residentie (GA). R.J. van Pelt en M.E. Tiethoff-Spliethoff (red.). Het Binnenhof Van grafelijke residentie tot regeringscentrum. Dieren 1984. C.A. Tamse (red.). Nassau en Oranje in de Nederlandse geschiedenis, Alphen aan den Rijn 1979. P. Wander. Haagse huizen van Oranje. Vier eeuwen paleizen en huizen van de Oranjes in en om de Residentie, ’s-Gravenhage 1981. Th. H. Lunsingh Scheurleer, ’De stadhouderlijke verzamelingen’, 150 Jaar Koninklijk Kabinet van Schilderijen, Koninklijke Bibliotheek. Koninklijk Penningkabinet, ’s-Gravenhage 1967.

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 18