i rt WIBÏI •AlV»V« 1 Si I l 155 r De Staten van Holland stelden het vroegere huis van Van Oldenbamevelt op de Kneuterdijk tot hun beschikking. De Winterkoning en vooral zijn Engelse vrouw prinses Elisabeth Stuart waren gewend een grote staat te voeren. Zelfs als berooide ballingen hielden zij vast aan een levenswijze die voornamelijk bestond uit het geven van grote feesten. Dat kostte de Staten kapitalen, maar het Haagse hofleven werd er aanzienlijk door opgefleurd. In het huis van dit Boheemse koningspaar leerde Frederik Hendrik, de jongere halfbroer en opvolger van prins Maurits, zijn toekomstige echtgenote Amalia van Solms kennen. Zij was hier als hofdame van de Winterkoningin terechtgekomen. Al een jaar voor het huwelijk had Mooi Heintje, zoals Frederik Hendrik wel werd genoemd, een portret van Amalia op zijn kamer hangen, maar hij ontkende heftig dat dit iets met een romance te maken had. Maurits, die zijn einde ras voelde naderen, drong er bij zijn halfbroer op aan snel met Amalia te trouwen. Er werd grote haast met de huwelijksvoltrekking gemaakt. Op 4 april 1625 vond de plechtigheid in de Kloosterkerk plaats. Negentien dagen later overleed Maurits, of in de woorden van Constantijn Huygens: ’Schipper Mouring was te koy ’ekropen’. Frederik Hendrik en Amalia namen hun intrek in het Oude Hof aan het Noordeinde, maar nadat Frederik Hendrik tot opvolger van Maurits was benoemd, verhuisde het jonge paar op 30 maart 1626 naar de ambtswoning op het Binnenhof. Tijdens de verhuizing was Amalia al hoogzwanger en zes weken later werd in het Stadhouderlijk Kwartier een zoon geboren, de latere Willem II. Na hem kreeg Amalia nog acht kinderen, van wie uiteindelijk slechts vier dochters de volwassenheid bereikten. AU Hierboven: Frederik Hendrik heeft niet alleen faam verworven als 'Stedendwinger', maar ook als bouwheer. Hij liet het jachtslot Honselersdijk en hel Huis ter Nieuburg bij Rijswijk bouwen. Deze ets van C. Allard loont ons de voorzijde van hei Huis Honselersdijk, dat in 1814 mei de grond gelijk werd gemaakt. Het Huis ter Nieuburg werd al legen het eind van de 18de eeuw afgebroken (GA). Rechtsboven: Uit hel huwelijk van Frederik Hendriken Amalia van Solms werden negen kinderen geboren, onder wie één zoon, de latere stadhouder Willem II. De oudste dochter Louise Henriette, die in 1627 werd geboren, is hierop 16-jarige leeftijd afgebeeld op een miniatuur van de Franse schilder Louis de Guernier (Stichting Historische Verzamelingen van het Huis Oranje-Nassau). Daaronder: Hoewel Louise Henriette verliefd was op haar neef Henri-Charles de la Trémouille, werd zij door haar moeder gedwongen tol een huwelijk met Frederik Willem, keurvorst van t Brandenburg. Dit schilderij van Jan Mijtens geeft de voltrekking van het huwelijk weer, op 7 december 1646 op het Oude Hof. het latere Paleis Noordeinde (Musêe des Beaux-Arts. Rennes). a 'I

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 7