II r -ff® 1 Met haar gevolg nam Reine-Mère, zoals zij genoemd werd, haar intrek in het Oude Hof, dat voor deze gelegenheid zo kostbaar was ingericht, dat Maria de Medici ervan schrok. Zij verzocht de kostbare wandtapijten te laten afnemen, uit angst dat er iets zou beschadigen. Maria de Medici’s verblijf in Den Haag had een besloten karakter. Wel maakte zij een uitstapje naar het Scheveningse strand om er een tochtje met de prinselijke zeilwagen te maken. Voorts verbleef de gast enkele dagen op het Huis Honselersdijk. Het zal wellicht gedurende deze dagen zijn geweest, dat een huwelijk tussen de zoon van de stadhouder en de kleindochter van Maria de Medici, de Engelse koningsdochter Mary Stuart, voor het eerst ter sprake kwam. Amalia van Solms, die haar kinderen graag in de aanzien lijkste vorstenfamilies zag trouwen, had wel oren naar dit plan. Dat de Engelse koning Karel I er zijn medewerking aan verleende, was uitsluitend te danken aan de vele politieke conflicten waarin hij verwikkeld was. De koning verkeerde reeds jaren in een strijd op leven en dood met het parlement, en omdat hij in de machtige Republiek een welkome bondgenoot zag, ging hij accoord met de verbintenis. Het huwelijk werd op 12 mei 1641 in Londen gesloten. De bruidegom was vijftien jaar en de bruid tien jaar oud. Het jaar daarop kwam de jonge bruid in haar nieuwe vaderland aan. Ze werd begeleid door haar moeder, de Engelse koningin Henriette Marie, en een gevolg van 300 personen. Alle in de residentie aanwezige koetsen werden ingezet bij de feestelijke intocht. De koningin en haar gevolg logeerden bijna een jaar op het gemoderniseerde Oude Hof. Mary zelf verhuisde daags na haar aankomst naar het Stadhouderlijk Kwartier, waar aan de Hofvijverzijde een appartement voor haar was ingericht. 157 f Hierboven: De ijspret van de 'Winterkoning'en zijn gezin. Keurvorst Frederik V van de Palts kreeg de bijnaam 'Winterkoning', omdat hij in 1619 en 1620 gedurende één winter koning van Bohemen was geweest. Nadat hij bij Praag was verslagen, zocht hij zijn toevlucht in de Republiek. Zijn moeder Louise Juliana was een dochter van Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon. Frederiks benarde financiële positie weerhield hem er niet van op kosten van de Staten van Holland uitbundige feesten te organiseren (GA). Rechtsboven: De jonge prins Willem II huwde in mei 1641 met de Engelse prinses Mary Stuart. Hel huwelijk werd voltrokken in de kapel van Whitehall, het koninklijk paleis in Londen. Ter gelegenheid van het huwelijk vervaardigde Sebastian Dadlerdeze zilveren penning (HGM). Daaronder: Het Oude Hof, tegenwoordig beter bekend als Paleis Noordeinde, was aanvankelijk het woonhuis van Willem Goudt, die rentmeester-generaal van Noord-Holland was. Deze vooraanstaande burger had in 1533 opdracht lot de bouw gegeven. Later werd het pand verhuurd en in 1592 vestigde Louise de Coligny zich hier lijdelijk. Drie jaar later kochten de Staten van Holland het complex en schonken het aan Frederik Hendrik en diens moeder. Deze ets van P. Schenk toont het Oude Hof in januari 1704. toen koning KarelIII van Spanje er logeerde (GA). I

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 9