1^51 L-f* p graT F Br Te bedde gedanst Aanleiding tot grote buurt- en familiefeesten waren ook bruiloften. Een bijzonder moment van het huwelijksfeest was het zogenaamde ’de bruid te bedde dansen’. De bruiloftsgasten begaven zich daarbij met z’n allen naar het slaapvertrek van de jonggehuwden. Zij inspecteerden het bed, de dekens en de kussens en beroofden de bruid tenslotte van haar sluier, kroon, linten en kousebanden. Zodra de jonge echtgenoot aanstalten maakte zich te ontkleden, was dat het teken dat de gasten het feest elders moesten voortzetten. Het te bedde dansen was zelfs bij de aanzienlijkste Haagse families gebruikelijk. Toen Suzanne Huygens, dochter van Constantijn Huygens sr., op 20 april 1660 met Philips Doublet in het huwelijk trad, werd ’s avonds een groot bal gegeven in de met 600 kaarsen verlichte danszaal. Aan het feest dreigde een abrupt einde te komen op het moment dat het bruidspaar probeerde ongemerkt te vertrekken. Suzanne en Philips werden onmiddellijk gevolgd door alle bruiloftsgasten, die zich het gebruikelijke ’de bruid te bedde dansen' niet wilden laten ontnemen. In het dagelijks leven hielden veel Hagenaars er een heel wat rustiger vorm van vertier op na: het flaneren. Op vaste tijden van de dag waren ze te vinden op het Lange Voorhout, waarvan het middenpad was gereserveerd voor de wandelaars. De flaneurs waren daar niet alleen veilig voor het verkeer, maar het bladerdak van de linden op het Voorhout beschermde ze ook tegen zon en regen. De drukte op het Voorhout begon ’s middags om een uur of drie en duurde tot etenstijd. Na negen uur ’s avonds verschenen, aldus Jacob van der Does, vooral wandelaars die het avonduur ’vrijhandiger bevonden tot soete vryery’. 182 Linksboven: Hoewel Scheveningen in het begin van de 19de eeuw nog nauwelijks enige betekenis had als badplaats, maakten toen al veel Hagenaars een wandeling langs het strand. De koninklijke familie maakte er vaak een rijtoer, zoals A. Schelfhout omstreeks 1830 vastlegde (GA). Daarnaast: De Waterpartij in de Scheveningse Bosjes was het doel van menig Haags gezin tijdens de zondagse wandeling. De foto dateert van omstreeks 1910 (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 10