184 Ballonvaart op het Malieveld Op 12 juli 1785 stroomde op het Malieveld het publiek massaal samen voor de ballonvaart van de beroemde Jean Pierre Blanchard. De 32-jarige ballonvaarder was er een halfjaar eerder in geslaagd het Nauw van Calais over te steken en ondernam nu op verzoek van stadhouder Willem V een tocht vanuit Den Haag. Blanchard steeg pas ’s avonds op, met navigatieapparatuur en zelfs een parachute aan boord. Een enorme menigte had kaartjes gekocht om het wonder van dichtbij te aanschouwen. Het late tijdstip van vertrek was te wijten aan het feit dat het vullen van de ballon meer tijd had gekost dan men verwachtte. Bovendien waren twee officieren op de vuist gegaan over de vraag wie van hen mocht meereizen. De ballonvaarders dreven voorspoedig naar het zuidoosten en daalden na anderhalf uur in een weiland bij Zevenhuizen. Boeren uit de omtrek gingen het monster echter met hooivorken te lijf en Blanchard kon met moeite het vege lijf redden. Dat hij in Den Haag als een held werd ingehaald, maakte echter veel goed. Blanchard ondernam in 1807 samen met zijn jonge echtgenote Madeleine Armant zelfs een tweede tocht, dit keer vanaf het voorplein van het Huis ten Bosch. In ’t gulden hoift ’t Goude Hooft op de hoek van de Hoogstraat en de Groenmarkt lag in de vijftiende eeuw op het belangrijkste kruispunt van Den Haag. Reizigers stapten af bij ’In ’t gulden hoift’ voor een maaltijd en een overnachting. Bezoekers van de vleesmarkt, de korenmarkt en de vismarkt aten er een stuk brood en dronken er een glas wijn of bier. Het stadsbestuur gebruikte de herberg zelfs wel als vergaderlokaal. Linksboven: In 1783 bouwde de Haagse natuur- en werktuigkundige Diller een heteluchtballon, die op 11 december werd opgelaten in de tuin van hel Oude Hof. het tegenwoordige paleis Noordeinde. Drie kanonschoten kondigden het moment aan. waarop de ballon met hete lucht werd gevuld. Even later klonken twee schoten, ten teken dat de onbemande ballon werd losgelaten. De ballon steeg tot een hoogte van ongeveer 60 meter. Even later tuimelde het gevaarte naar beneden om terecht te komen in een modderpoel bij de huidige Toussaintkade GA Daaronder: Op zondagmiddag23 augustus 1903 steeg de ballonvaarster Katchen Paulus voor de eerste keer op bij het Palacehotel in Scheveningen. Zij zou deze ballonvaart nog vele malen herhalen, de laatste keer in augustus 1906. Haar luchtreisjes, die enorme menigten op de been brachten, waren niet zonder gevaren. De eerste tocht eindigde in zee: de ballon moest door een paar jongens naar het strand worden getrokken. En bij de laatste tocht vanuit Scheveningen kwam Katchen ter hoogte van Hazerswoude in een sloot terecht, waarbij ze aan een been gewond raakte (GA). Daarnaast: Gasballons worden in gereedheid gebracht voor een vlucht vanaf een terrein bij de gasfabriek aan de Trekweg (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 12