ife io Herberg ’t Goude Hooft stond bekend als een ’eerlyke T averne’ en ontving af en toe zelfs zeer aanzienlijke gasten. Zo hing op 26 april 1433 uit het bovenste venster het wapen van de heer van Arkel om de Hagenaars duidelijk te maken welke voorname persoon er in de herberg logeerde. Uit een lager venster hing een lange rol, waarop de blazoenen waren geschilderd van de ridders uit zijn gevolg. De heer van Arkel had overigens zijn intrek in ’t Goude Hooft genomen, omdat het grafelijk kwartier geen plaats kon bieden aan alle edelen die het toernooi zouden bij wonen, dat in Den Haag werd gehouden. Vlak naast ’t Goude Hooft kwam later De Gouden Kroon, dat sinds 1670 - als eerste etablissement in Den Haag - werd aangeduid als koffiehuis. De naam koffiehuis is wat misleidend, want koffie was een duur koloniaal produkt, zodat er vaak meer bier dan koffie werd gedronken. Favoriete bezigheden in het koffiehuis waren dobbelen, kaartspelen en debatteren. Het nabijgelegen etablissement Belvédère aan het Buitenhof ontwikkelde zich rond 1700 zelfs tot een bekend politiek trefpunt. Wie een tochtje naar Scheveningen maakte, kon onderweg bij diverse herbergen en uitspanningen aanleggen vooreen verfrissing. Meteen bij het Scheveningse Veer, vanwaar de veerwagens vertrokken, stond rond 1630 al de herberg ’De Groene Valck’. Wat verderop lag vervolgens ’Duin- en Veldzicht’ met een eigen feestzaal en concerttuin. Halverwege Scheveningen trof men vanaf 1828 ’Buitenlust’, waaruit later het deftige ’Hotel de la Promenade’ zou ontstaan. Aan het begin van de negentiende eeuw telde Den Haag 313 herbergen en 15 café’s. Het aantal koffiehuizen nam snel toe. De dames uit de betere kringen bezochten vooral de tearooms van patisseriebakkers als Krul en Lensvelt Nicola. De kkoor 185 Hierboven: Langs de uitvalswegen van Den Haag stonden vroeger veel herbergen en uitspanningen. Op deze tekening, die wordt toegeschreven aan J.E. la Fargue, zien we de Scheveningseweg (nu Zeestraat) met over de brug het koordeinde. Links is de herberg 'In den Oranjeboom afgebeeld (GA). Rechtsboven: Op het terras van de Bordelaise, in het hart van de Passage, zaten bezoekers overdag het winkelend publiek te bekijken. Het café, dat meestal werd aangeduid als 'de Borwerd vee! bezocht door bekende sportlieden. Dat trok uiteraard bezoekers die hoopten er aan één ta feltje te zitten met een voetballer of een andere beroemdheid GA). Daaronder De Gouden Kroon aan de Groenmarkt, een koffiehuis en logement dat was gelegen naast het nu nog bestaande Goude Hooft. De Gouden Kroon werd in 1908 afgebroken voor de aanleg van de Grote Hal straat (GA). ‘:1F-

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 13