1 - JU U Muziek in de Dierentuin 187 uitgroeien tot het circus met acrobaten, koorddansers, clowns en wilde beesten. Elders in Europa verrezen al spoedig vaste circusgebouwen. In Nederland trokken de paardespellen nog een tijdlang langs de kermissen en traden daar op in houten theaters. In Den Haag stonden deze ’circussen’ tijdens de Meikermis op het Plein. In 1817 adverteerde Francois Blondin in de dagbladen voor zijn ’Koninklijk Cirque Olympique’ met een programma vol paardedressuur en acrobatiek te paard. Blondins leerling en latere concurrent Jean Baptiste Loisset kwam vanaf 1827 regelmatig naar Den Haag met zijn eigen gezelschap, het ’Koninklijk Nederlandsch Circus’, dat honderd medewerkers, 75 paarden en twee zebra’s telde. In mei 1864 verscheen Wilhelm Carré op de Haagse kermis. Het was zijn zoon Oscar, die later het initiatief nam tot de bouw van een stenen circusgebouw in Scheveningen. Voor het echter zover kwam, werd zijn circusonderneming ontbonden. De Duitse concurrent Albert Schumann nam het plan over. In 1903 werd het circusgebouw in de badplaats geopend met een galavoorstelling van het circus Schumann. Tot 1963 hebben er wereldberoemde circusgroepen en artiesten opgetreden. Nadien werd het complex omgebouwd tot theater. De rondreizende circussen moesten het voortaan stellen met een tent op het Malieveld. Nabij datzelfde Malieveld had het muziekcorps van het regiment Grenadiers en Jagers in juni 1863 op feestelijke wijze een Zoölogisch-Botanische Tuin geopend. Het hoofd- en verenigingsgebouw bestond uit een rotonde met buffet en twee zijzalen. De ene zaal bevatte kooien met in- en uitheemse vogels, de andere zaal was als lees- en conversatiezaal ingericht. De leeszaal diende liter* - ,^{[1 A lï -rfisS je De Witte aan het Plein te zien. De sociëteit had een groot aantal vertrekken, zoals een grote en een kleine conversatiezaal. een grote en een kleine eetzaal, een bibliotheek en een biljartzaal. In oktober 1900 werd een nieuwe vleugel in gebruik genomen met daarin onder meer een leeszaal en drie speelkamers (GA). Rechtsboven: Bij mooi weer waren de leden van De Witte vaak op het terras voor het sociëteitsgebouw te vinden, zoals op deze foto uit omstreeks 1895. Van links naar rechts zitten de heren Romeyn. De Groot. Morren. Ver we ij. Van Dam van Isselt, Ligtenherg en Blema (GA). Daaronder: In 1863 werd door het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap van Acclimatatie de Haagse Dierentuin gesticht. Het complex lag op de hoek van de tegenwoordige Koningskade én de Zuid-Hollandlaan. Behalve een dieren- en plantentuin was de Haagse Dierentuin ook een plaats waar culturele manifestaties werden gehouden. W.H. Last maakte rond 1865 deze litho van een concert in de muziektent van de Dierentuin (GA). ïteS-» '--j, Bï®] jjpjwit II VA !ItW -s Hierboven: Op deze foto uit omstreeks 1895 is de grote conversatiezaal van sociëtiet

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 15