50 o Sis* baron Otto Groeninx van Zoelen de vélocipède, een voorganger van de fiets en in 1882 had Den Haag al een wielersportvereniging, de Vélocipède-Club ’De Ooievaar’. De club had in 1883 een belangrijk aandeel in de oprichting van de ’Nederlandsche Vélocipèdisten-Bond’, twee jaar later omgedoopt in de ANWB. Wie in die tijd wilde leren fietsen, kon terecht bij een zogenoemde Vélodröme. In de Wagenstraat was zo’n fietsschool gevestigd in een voormalige kerk van de gereformeerde gemeente. Bij gaslicht reed men rond onder toezicht van instructeurs die de leerling in het gareel hielden door middel van een aan de zadelpen bevestigd handvat. De Ooievaar organiseerde niet alleen tochtjes voor de leden, maar hield ook wedstrijden. Het regende pijpestelen op de middag van de 6de april 1885, toen De Ooievaar haar eerste baan wedstrijd over 1750 meter hield, maar niettemin waren er zo’n 3000 toeschouwers op deze wedstrijd afgekomen. Het parcours liep van de Wassenaarse brug naar de Kruisweg in het Haagse Bos en weer terug. De gouden medaille ging die dag naar E. Kinderlen jr., een lid van de Haagse Vélocipède-Club, maar hij bereed dan ook de lichtste fiets, een 16 kilo zware Salomo. Er waren die middag trouwens ook wedstrijden voor driewielers over duizend meter, een handicap-race, demonstraties in kunstrijden en een wedstrijd langzaam rijden. Tussen de schapen Anderhalf jaar later werd opnieuw een grote wedstrijd georganiseerd, nu op het Malieveld. Maar toen bleek ook dat gras niet het meest geschikte terrein was voor een wielerrace. Op datzelfde Malieveld, exercitie-terrein voorde regimenten Grenadiers en Jagers van de Oranje-Kazeme, was al in 1883 de Haagse Voetbal Vereniging (HVV) geboren. Het voetbalspel, nog ijl 191 Linksboven een aquarel die Hendrik Pothoven in 1782 maakte van een gezelschap dat zich op weg begeeft naar een jachtpartij in hel Haagse Bos (GA). Rechtsboven: Op deze foto van rond 1900 zijn leden van het Koninklijk Scherpschuttersgilde 'Oefeningen Vermaak' afgebeeld(GA). Daaronder: De renbaan in Scheveningengeschilderd door J.J. Moerenhout. Deze renbaan lag ten oosten van de latere Gevers Deynootweg. De eerste wedren werd gehouden op 3 augustus 1846 (HGM). <sê-- si. --

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 17