maar kort tevoren overgewaaid uit Engeland, werd door enkele leden van de in 1878 opgerichte Haagse Cricketclub (HCC) begroet als een welkome tijdspassering voorde wintermaanden, wanneer er geen cricket gespeeld kon worden. Voetballen op het Malieveld verliep in die tijd niet bepaald probleemloos. Werd er op een doordeweekse dag gespeeld, dan wilden de exercerende militairen nog wel eens in de weg lopen. Maar de ergste vijand van HVV was toch een schaapsherder die in deze landelijke omgeving zijn kudde weidde en op grond van ’oudere rechten’ zijn dieren dwars door de wedstrijd dreef. Er waren echter wel meer zaken die niet helemaal overeenkomstig de regels gingen. Zo speelden de eerste Haagse voetballers zonder moeite partijen met 40 of 50 deelnemers. Toen tegen clubs uit andere steden werd gespeeld, veranderde er veel, al moesten voor de wedstrijd nog steeds de schapekeutels worden verwijderd. Tijdens de match verdrong een wekelijks groeiende mensenmenigte zich langs de zijlijnen en als het erg spannend werd, stormde de massa zelfs vrolijk het veld op. Het doel had in die tijd ook nog geen bovenlat, maar slechts een tussen de doelpalen gespannen lint. Al te enthousiaste supporters wilden bij een vijandelijk schot op het doel nog wel eens het lint snel een stukje omlaag trekken zodat de bal ’over’ ging. In het vroege voorjaar van 1898 was het plotseling afgelopen met het voetballen op het Malieveld. Op alle vier hoeken van de grasvlakte waren borden geplaatst, waarop stond te lezen dat het ’uitoefenen van voetbal en andere spelen op het Malieveld verboden is’. HVV, inmiddels verhuisd naar een eigen veld aan de Wassenaarseweg, bleef tot de Tweede Wereldoorlog toonaangevend voor het Nederlandse voetbal en overtrof zelfs het legendarische Amsterdamse Ajax met vier landstitels op rij. 192 Daarnaast: De Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding organiseerde in juli 1910 een sporifeest op Hontrust. Een van de opmerkelijkste nummers van het programma was de demonstratie Zweedsche gymnastiek door deze goed getrainde Belgische militairen (GA). Links: Scheveningen had van 1907 tot 1916 een houten wielerbaan ter hoogte van de Brusselselaan. Vooral in het badseizoen werden er veel wielerwedstrijden gereden, waaraan binnen- en buitenlandse coureurs deelnamen. Een bekende Nederlandse wielrenner was rond 1910 'Ulysses', meermalen nationaal kampioen op de sprint en de 10 en 25 kilometer voor amateurs. Achter de schuilnaam Ulysses verborg zich jhr. G.D.H. Bosch van Drakestein. Op de foto wordt hij met gering verschil geklopt door de Engelsman Bailey (GA). Linksboven: Rondde eeuwwisseling waren H VV. HBS en Quick de toonaangevende voetbalverenigingen in Den Haag. Onderlinge wedstrijden tussen deze clubs waren altijd drukbezochte prestigeduels. Deze foto toont een spannend spelmoment uit de westrijd HVV-HBS op 17 januari 1915. die onbeslist eindigde (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 18