Voor wie meer wil Over de Hagenaars en hun vertier is meer te lezen in de volgende publikaties. 1985 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders b.v., Zwolle titel in 1944 bijna, maar legde het in de beslissende wedstrijd af tegen de Volewijckers. Bertus de Harder, die van een bedenkelijke rol in deze wedstrijd werd beschuldigd, werd beroepsspeler in Frankrijk, maar kwam in 1954 onder contract bij Scheveningen-Holland Sport, dat op Houtrust speelde. Na de Tweede Wereldoorlog moesten veel soorten van vertier het afleggen tegen het moderne amusement. Kermis, vuurwerk en optochten hebben de eeuwen weliswaar overleefd, maar brengen de bevolking niet meer lang tevoren in rep en roer. Geboorte, doop en huwelijk worden niet meer zo uitbundig gevierd als in vorige eeuwen. Alleen de sportbeoefening mag zich in een toenemende belangstelling verheugen. Maar nu de mens steeds meer vrije tijd krijgt en zich lichamelijk steeds minder behoeft in te spannen, wordt dat door velen ook niet alleen als vertier, maar eerder als een fysieke noodzaak gezien. 194 Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA: Gemeentearchief van ’s-Gravenhage HGM: Haags Gemeentemuseum Linksboven: Op de verjaardag van prins Bernhard in 1939 mochten de Haagse slagersjongens laten zien hoe snel ze konden zijn. Er was voor hen een speciale wielerwedstrijd om het Malieveld georganiseerd (foto Schimmelpenningh/GAj. Links: Bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina in 1898 gonsde het in Den Haag van festiviteiten. Op deze foto maken de deelnemers aan een bloemencorso zich klaar om in optocht door de stad te trekken (GA). Op de achterzijde: Cornells Belkin schilderde de kermis in de tweede helft van de 17de eeuw. Op een buitenpodium van een houten toneeltheater geven enkele toneelspelers de toeschouwers een voorproefje van wat ze binnen te zien kunnen krijgen (Museum Bredius). Daarnaast: Tijdens de Automobiel-week in juli 1905 werd op Zorgvliet een b ehend igh eids wedstrijd gehouden. Onder het toeziend oog van enkele jury’-leden en een volle tribune moest de chauffeur zijn auto achteruit over twee smalle planken over een sloot zien te rijden en daarna een slingerende route tussen vlaggetjes afleggen (foto M. M. Cou vée/GA Op de rechter pagina: De Saxen- Weimartuin aan de Laan van Meerdervoon was een speeltuin van de 's- Gra venhaagsche Melkinrichting, later bekend als De Sierkan. In het roomhuis van de speeltuin konden de kinderen een glas gezonde, volle melk drinken (GA). J. van Ballegoijen de Jong e.a.. Buurtschap; een kroniek van zes eeuwen Voorhout- en Dennewegbuurt, ’s-Gravenhage 19842. D.P. Snoep. Praal en propaganda. Triumfalia in de Noordelijke Nederlanden in de 16e en 17e eeuw, Alphen aan den Rijn 1975. M. van Hasselt, ’Het barokke vuurwerk’, Spiegel Historiael VI (1971). pp. 101-108. F. Racké, Een eeuw Haags voetbal, Rijswijk 1983. J. van de Weg e.a., Haagsche Lawn Tennis Club Leimonias 1888-1978. 's-Gravenhage 1978. O—- ik. "1 *V- 5a»

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 20