750 jaar Den Haag, de Hagenaars en hun vertier Will njifw sagms De Haagse Meikermis was in de zeventiende en achttiende eeuw de beroemdste jaarmarkt van ons land. Kooplui, boeren en ambachtslieden kwamen van heinde en verre en namen met hun kramen bezit van Buitenhof, Plaats, Vijverberg en Voorhout. Iedereen was vrij er zijn waren te verkopen. De jaarmarkt trok zoveel volk, dat ook tal van goochelaars, kwakzalvers, koorddansers en marionettenspelers er graag hun kunsten kwamen vertonen. De Meikermis was daardoor een jaarlijks terugkerend hoogtepunt in het leven van de Hagenaars. Het marktfestijn werd in de middeleeuwen voorafgegaan dooreen plechtige kerkmis, waarvan het woord kermis is afgeleid, en een grote processie. Voorop liepen pijpers, gevolgd door ’St. Joris te peerde’ compleet met een vuurwerk spuwende draak en een ’maegdeken' met lam. Daarachter kwamen de schutterij en de gilden in vol ornaat. Geestelijken, schout en schepenen, de baljuw en soms zelfs de graaf met zijn Onder redactie van Maarten van Doom, Charles Dumas, Dick^van der Maarel, Michiel van der Mast, Coos Versteeg en Peter Wander; met medewerking van Kees Berg, Maria Bertels en Renske Boosman. echtgenote liepen in de stoet mee, gevolgd door duizenden Hagenaars. Gelijck een vogel De deftige bestuurders en leden van het stadhouderlijke hof brachten menig uurtje door op de Haagse kermis, die ook wel 'Hofkermis’ werd genoemd. Raadpensionaris Johan de Witt zette er zelfs in 1654 belangrijke diplomatieke onderhandelingen even voor opzij. En stadhouder Willem lil verzuchtte in mei 1689, toen hij nog maar pas koning van Engeland was, in Londen: ’Het is warm weer; het is nu Haegsche kermis. O, dat men nu soo, gelijck een vogel door de lucht, eens konde overvliegen! Ick gaff er wel hondert duysent gulden om. Jae, ick gaff er wel twee hondert duysent om!’. In de vijftiende eeuw had Den Haag enige tijd maar liefst twee jaarmarkten, die beide werden gehouden S,-, r- itsn e Op de linkerpagina: Bij feesielijke gebeu nen issen werd de residentie uitbundig versierd. Overal werden erepoorten opgericht en in de straten hingen vlaggen, bloemenslingers. groenguirlandes. draperieën en lampions. Op deze foto uit 1898 zien we het Noordeinde. dat is versierd ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina (GA). Rechts de Haagse kermis op het middenpad van het Lange Voorhout, in 1803 getekend door C. Meijer. Op de achtergrond staat het huis van Anthony Patras, het latere paleis Lange Voorhout. Op het Buitenhof en dit gedeelte van het Voorhout stonden kramen met luxe koopwaar, zoals handschoenen, fijn kantwerk en gouden en zilveren sieraden GA). Op het omslag: Tijdens strenge winters vermaakten veel Hagenaars zich op het ijs van de Hofvijver. Adam van Breen legde deze ijspret omstreeks 1618 vast. Tussen de toeschouwers op de voorgrond bevinden zich de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, vergezeld van hun lijfwachten (HGM). 175

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 3