30 176 op het Buitenhof. De Meikermis, die doorgaans rond 1 mei werd gehouden, en de markt op St. Catharina (25 november). Deze najaarskermis werd later vervroegd naar St. Bavo 1 oktober) en werd toen ook wel Bamiskermis genoemd. Na 1643 bleef alleen de Meikermis over. Die werd sinds de Hervorming weliswaar niet meer met een processie geopend, maar de schutters zorgden toch voor een feestelijke optocht waarbij zij in vol ornaat achter hun vaandel door de stad trokken. Het Haagsche jufferschap Op het Buitenhof stonden de kramen met dure modeartikelen, zijden stoffen en goud- en zilverwerk. Daar flaneerde ’s morgens vroeg het ’Haagsche jufferschap’, gekleed in luchtig toilet, het gezicht verscholen achter een masker om vrijmoedig een ’minnarijtje’ aan te kunnen knopen. Aan de Lange Vijverberg trof men de kramen met allerhande waar en daar werd ook de ’hylickmaker’ - een zoete koek - verkocht. Her en der zwierven de meisjes van plezier, voor wie de jaarmarkt ook veel extra drukte met zich meebracht. Op het Voorhout, waar dikwijls op de derde dag van de kermis een paardenmarkt werd gehouden, genoot het publiek van kunstenmakers, acrobaten en tal van andere kermisattracties. Een Turk gleed er voorover op zijn borst langs een ’slap’ koord naar beneden, een vertoning die hij op zekere dag met de dood moest bekopen. De weduwe van koorddanser Guilbert Bron baarde veel opzien, toen zij in 1624 het werk van haar man voortzette. Dat gebeurde overigens niet met ieders instemming, want een vrouw die op een touw springt, ’dat is nieuw, en onbeschaamt! ’T wyve klimmen niet betaamt’, klonk het verontwaardigd. Linksboven: Tijdens de meikermis was hel op het Buitenhof een drukte van jewelste. Dit gedeelte van een ets van Daniël Marot toont de kermis in 1687. Rechts staat een vendel van de schutterij op gesteld (GA). Links: De Haagse kermis mocht zich in de 17de en 18de eeuw verheugen in een grote belangstelling van de stadho uderlijke familie. Op dit schilderij van Hendrik Pothoven uil 1781 zien we het Buitenhof met links op de achtergrond de Gevangenpoort. Voor hel tweede kraampje van links staan stadhouder Willem V met zijn gezin en leden van de hofhouding. Ter ere van het prinselijk gezin zijn rechts voor het Stadhouderlijk Kwartier vijf meibomen opgerichl (HGM). Daarnaast: In de 19de eeuw veranderde het karakter van de kermis. De kraampjes, waar kooplieden hun handelswaar verkochten, werden gaandeweg verdrongen door circusachtige attracties, zoals te zien is op deze litho van H.L. Smits uil 1855 (GA). Onderaan op de rechterpagina: Deze rondreizende kermisattractie was in 1836 op de Haagse kermis te zien: de Siamese tweeling Chang Eng. De broers pakten de zaken slimmer aan dan vele andere mismaakten die op de kermis werden vertoond. Zij beheerden zelf hun zaken, reisden wanneer en waarheen zij wilden en hielden er zelfs eigen bedienden op na (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 4