Fi 1 mi life Een schandvlek 177 In de eerste helft van de vorige eeuw waren er nog geen dierentuinen en namen de menagerieën of beestenspellen een belangrijke plaats op de kermis in. Men kon er olifanten, tijgers en andere uitheemse dieren zien. Een sprekende hond In diezelfde zeventiende eeuw zag de dichter Coenraet Droste op de Haagse kermis een vertoning van een ’sprekende’ hond: ’Al wat syn meester heeft het leersaem beest gevraegt, gaf het een antwoort op, dat yeder heeft behaegt’. De vertoning moet het dier zelf allerminst hebben behaagd want zijn baas kneep de hond zo krachtig in zijn strot ’dat hy in woorden deedt veranderen syn knorren’. Andere opmerkelijke dierennummers uit die tijd waren een pijprokende aap en een paard dat, door met zijn hoef te tikken, de uren aangaf. De Haagse Meikermis bood in de loop van de achttiende eeuw behalve dwergen, reuzen en mensen met bijzondere gebreken ook vele beroemde artiesten. Zo trad in 1721 de Engelse ’postuermaker’ Jan Riner op in de Nieuwe Doelen, waar hij het publiek vermaakte door zich in de wonderbaarlijkste bochten te wringen of, zoals in het programma werd aangekondigd: ’Hij leyd zijn Hoofd op de Gront, en draeyt zijn lichaem 20 mael ront’. Omstreeks 1730 stond jaren achtereen aan de rand van de Hofvijver het befaamde poppenspel ’De Vier Cronen’ van de Hagenaar Jacobus Freesen, dat door de aanzienlijkste kermisgangers werd bezocht. En in de ’s-Gravenhaagsche Courant van 7 mei 1764 liet de bekende koorddanser Pieter Magito weten dat hij was aangekomen met een ’groote nieuwe troep’, waar ook twee ’spanjolen’deel van uitmaakten. Daarnaast: Het gemeentebestuur schafte met ingang van 1887 de kermis af. Die leidde ieder jaar opnieuw tot uitspattingen van losbandigheid, vonden de raadsleden. Jarenlang moesten de Hagenaars het zonder kermis stellen. Omstreeks de eeuwwisseling keerde de kermis op bescheiden schaal terug onder de naam 'VoorjaarsfeestenOp deze foto zien we een van de prachtige carrousels die daar stonden (GA). Hierboven: Op 9 mei 1758 werd de Haagse kermis getroffen dooreen ramp. In de vroege ochtend van die dag brak plotseling brand uil. Aangewakkerd door een straffe noordoosten wind breidde het vuur zich razendsnel uil. Binnen een uur werden 60 kramen geheel in de as gelegd (GA). Daaronder: Tijdens de Voorjaarsfeesten in de Dierentuin konden de Hagenaars snoeperijen kopen bij speciale kramen en een bezoek brengen aan de tent waarin een geheimzinnige 'somnambuleeen slaapwandelaar opirad (GA).

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 5