au 178 Rond 1855 verscheen de eerste draaimolen op de kermis. Deze zeer eenvoudige carrousel werd rondgedraaid door jongens, die daar een gratis ritje mee verdienden. Later werd voor dit werk een paard ingezet. De Lange Vijverberg was inmiddels het domein geworden van de wafelkramen, waar heimelijk ook menig glaasje punch werd verkocht. Ondanks vele protesten besloot de Haagse gemeenteraad de kermis in 1887 af te schaffen. Al veel eerder hadden predikanten zich tegen dit volksvermaak gekant. De hervormde dominee Huydecoper schreef bijvoorbeeld in 1855: ’De zaturdag- en tweede Zondagnacht in de kermis worden steeds gekenmerkt door zulk een Heidensch getier langs onze straten, door zulk eene uitstorting van woeste ongebondenheid, dat het een schandvlek en gruwel, ik zeg niet voor een Christelijk, maar voor een beschaafd land mag heeten’. Pas in het begin van deze eeuw keerde de kermis terug in Den Haag. Blijde inkomste Van de zestiende tot de achttiende eeuw was het in Den Haag een goede gewoonte ter gelegenheid van de troonsbestijging of het huwelijk van een vorst een zogenaamde ’Blijde inkomste’ te organiseren. Deze optochten met praalwagens werden gehouden naar het voorbeeld van de klassieke triomftochten van de Romeinen en menige Hagenaar vergaapte zich aan de pracht van triomfbogen en erepoorten waarmee de stad dan was versierd. Ook belangrijke krijgsoverwinningen en vredesverdragen of stads- en rederijkersfeesten waren wel aanleiding tot zo’n feestelijke optocht. De ontvangst van Robert Dudley graaf van Leicester in 1585 werd luister bijgezet door een bijzonder spectaculaire ’Blijde inkomste’. De door de Engelse koningin Elisabeth I benoemde landvoogd arriveerde op 19 december met zijn vloot in Vlissingen en begon van daaruit via i' M Daarnaast: Een bijzonder feestelijke gebeurtenis in Den Haag is ook Prinsjesdag, de dag waarop het staatshoofd in de Ridderzaal de Stalen-Generaal toespreekt. Op 20 september 1938 hadden tegenover hei Mauritshuis veel mensen 's morgens vroeg al een plaatsje ingenomen om de langsrijdende vorstin goed te kunnen zien. Wie niet urenlang wilde blijven staan, kon een houten klapstoeltje huren (GA). Linksboven: Ier gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina op 6 september 1898 werden in het hele land feesten georganiseerd. Weken van tevoren waren Hagenaars al druk bezig de stad te versieren. Deze foto toont de versiering op hel Tournooiveld. bij hel begin van de Lange Houtstraat (GA). Links: Deze foto van 19 september 1899 taai zien hoe groot de belangstelling van de Hagenaars voor de koninklijke stoet op Prinsjesdag was. De glazen koets passeert hier de Plaats op de terugtocht van het Binnenhof naar het paleis Noor deinde (GA). i/ Si

Ach Lieve Tijd 750 jaar Den Haag en de Hagenaars | 1985 | | pagina 6